Dánský výrobce léků na hubnutí má větší tržní hodnotu než celá ekonomika Dánska

Přidat na Seznam.cz

Společnost Novo Nordisk dosáhla dalšího milníku ve svém raketovém vzestupu. Tržní hodnota dánské společnosti nyní přesahuje velikost dánské ekonomiky, uvedl deník Irish Examiner a webový portál Es Euro.

Akcie tento týden prudce vzrostly v důsledku zprávy, že lék na hubnutí Wegovy, který firma vyrábí, má příznivý vliv na srdce. Tento nárůst katapultoval tržní kapitalizaci nad 2,87 bilionu korun (9,4 bilionu Kč), což je více než hrubý domácí produkt Dánska v roce 2022, a znamená, že Novo bojuje o titul nejhodnotnější evropské společnosti.

Společnost Novo se stala nejhodnotnější dánskou firmou již v roce 2008, kdy předstihla giganta v oblasti kontejnerové přepravy Moller-Maersk a od té doby se rozdíl mezi oběma firmami stále zvětšuje.

Její hodnota je nyní vyšší než souhrnná hodnota všech ostatních společností v dánském srovnávacím indexu, k čemuž přispěl rostoucí prodej léků na léčbu obezity a cukrovky.

Novo pomohlo dát dánským akciím punc kvality, protože úspěch společnosti se v očích investorů otírá o další společnosti.

Kodaňská burza již v roce 2013 změnila svůj referenční index, protože společnost Novo se příliš rozrostla a tvořila přibližně 45 % ukazatele. Index je nyní omezen, což znamená, že váha jednotlivých akcií nesmí překročit 20 %. Pokud by se dnes stále používal starý index, tvořila by společnost Novo 58 %.

Společnost Novo má před sebou ještě určitou cestu, aby dosáhla dominantního postavení, které v nedalekém Finsku po léta zaujímala společnost Nokia.

Zdroj: irishexaminer.com, euro.eseuro.com, redakčně upraveno