Další temná stránka brexitu. Hudebníci přicházejí o koncerty v Evropě

Přidat na Seznam.cz

Když Britové hlasovali o vystoupení z Evropské unie, pravděpodobně nikdo z nich netušil, jaké dopady bude mít případné vystoupení. Nyní se začíná projevovat vedlejší účinek brexitu. Hudebníci přicházejí o práci napříč Evropou.

Britští hudebníci tvrdí, že po brexitu přicházejí o koncerty v Evropě a místa na velkých hudebních akcích. Kvůli zvýšené byrokracii a nákladům značně rostou finance na akce mimo ostrovy, informoval server Euronews.

Mnoho britských hudebníků tvrdí, že se po brexitu jejich situace zhoršila. Téměř polovina dotázaných uvedla, že mají napříč EU výrazně méně práce a čtvrtině z nich přestaly chodit nabídky z Evropy.

Navíc zaznamenali výrazný nárůst nákladů v souvislosti s poplatky za víza, pracovní povolení a karnety na vybavení, které byly zavedeny po odchodu Spojeného království z EU.

Omezení schengenských víz navíc omezují pobyt profesionálů v rámci EU na pouhých 90 dní během 180 dnů. V obchodní dohodě mezi Spojeným královstvím a EU rovněž chybí ustanovení o krátkodobých cestách pro kreativní profesionály na volné noze.

Simon Wallfisch, jednačtyřicetiletý zpěvák a violoncellista se rozhodl vzniklou situaci řešit po svém. Nejlepší možností pro něj bude přestěhovat se s rodinou do Německa. Mohl získat německý pas, protože jeho babička byla německou občankou.  

„Je to prostě fakt, se kterým se potýkáme. To, co dříve bylo možné: v pátek dostat telefonát, v pondělí se dostavit a začít pracovat v jiné evropské zemi, dnes možné není. A to je k vzteku a naprosto nesmyslné,“ uvedl pro sever Yahoo.

Zdroje: Euronews, Yahoo