Čínský realitní gigant Evergrande vyhlásil bankrot v USA

Přidat na Seznam.cz

Čínský trh s nemovitostmi je v krizi. Jedna z největších skupin v oboru chce být nyní prohlášena za insolventní.

Silně zadlužená čínská realitní skupina Evergrande ve čtvrtek požádala v USA o ochranu před věřiteli. Tento krok má skupinu ochránit před nároky věřitelů v USA, uvedl deník Handelszeitung a deník NZZ.

Finanční server Bloomberg a další americká média s odvoláním na soudní dokumenty uvedly, že skupina ve čtvrtek na Manhattanu požádala o ochranu před bankrotem podle kapitoly 15.

Čínská skupina je v hluboké krizi a je považována za nejzadluženější realitní společnost na světě. Evergrande nashromáždila dluhy ve výši více než 300 miliard dolarů (přes 6,6 bilionu korun). V lednu 2022 skupina oznámila plán restrukturalizace.

Čínský realitní sektor se již nějakou dobu nachází v těžké krizi, jejímž symbolem se stala společnost Evergrande. Krize v oblasti nemovitostí se dotýká i dalších odvětví ekonomiky.

V poslední době vzrostly obavy ohledně dalšího významného čínského developera. Společnost Country Garden klesla na akciovém trhu poté, co zmeškala dvě kupónové platby na dluhopisy v amerických dolarech. Pravda, jednalo se pouze o úrokové platby ve výši 22,5 milionu amerických dolarů (skoro 500 milionu korun). Přesto se okamžitě vybavily vzpomínky na Evergrande, kde problémy začaly podobným způsobem.

Zdroj: handelszeitung.ch, nzz.ch, redakčně upraveno