Čínský export se díky Rusku zotavuje

Přidat na Seznam.cz

Čínský vývoz v březnu rostl mnohem více, než se očekávalo. Důvodem byl především rozmach obchodu s Ruskem, uvedl deník The Wall Street Journal a deník South China Morning Post.

Čínský vývoz nečekaně vzrostl. Vývoz se v březnu v dolarovém vyjádření zvýšil o 14,8 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, informoval celní úřad v Pekingu. Nárůst na 315 miliard amerických dolarů překvapil odborníky, kteří po lednovém a únorovém propadu o 6,8 procenta očekávali další pokles.

Dovoz však vykázal mírný pokles o 1,4 procenta na 227 miliard amerických dolarů. Pokles byl však menší než 10,2 procentní pokles v lednu a únoru. Odborníci také očekávali výrazně slabší údaje o dovozu. Výrazný celkový nárůst zahraničního obchodu o 7,4 procenta v březnu znamenal pro největší obchodní zemi světa obrat poté, co předtím vývoz pět měsíců v řadě klesal. Přebytek obchodní bilance se zvýšil na 88 miliard amerických dolarů.

Zejména obchod s Ruskem je na vzestupu. Silný rozvoj čínského exportního strojírenství by měl dát druhé největší ekonomice nový impuls. Obchod s Ruskem v březnu vzrostl o 71,9 %. Vývoz do sousední země, která trpí západními sankcemi, vzrostl o celých 136,4 procenta. Dovoz, včetně dovozu levných energií, se zvýšil o 40,5 procenta, uvedla celní správa.

Těžily z toho i Spojené státy. Čína v březnu dovezla z USA o 5,6 procenta více. Její vývoz do této největší ekonomiky klesl o 7,7 procenta, uvedla celní správa. Její vývoz do EU naopak vzrostl o 3,4 procenta – stejně jako její dovoz ze Společenství.

Čínský zahraniční obchod v loňském roce znatelně oslabil v důsledku přísných opatření proti covid-19 v Číně a nižší světové poptávky. Po prosincovém ukončení strategie nulového kurzu s vysoce restriktivními opatřeními prudká vlna covid-19 zpočátku ochromila čínskou ekonomiku, která se teprve nedávno znatelně zvedla

Zatímco v loňském roce činil čínský růst pouze tři procenta, pro letošní rok si vláda stanovila cíl „kolem pěti procent“.

Zdroj: wsj.com, scmp.com, redakce