Čínskému výrobci elektromobilů Evergrande docházejí peníze

Přidat na Seznam.cz

Čínský výrobce elektromobilů Evergrande začal s velkými ambicemi. Za soupeře nepovažoval nikoho jiného než lídra trhu Teslu. Nyní hrozí, že se vznešené plány společnusti zhroutí, uvedl deník Financial Post a CNN.

Čínský výrobce elektromobilů Evergrande NEV, dceřiná společnost skupiny Evergrande, která sténá pod obrovskou horou dluhů, bojuje o přežití. Společnost je ohrožena kvůli nedostatku finančních prostředků, oznámila ve čtvrtek Evergrande NEV. Bez dalších peněz by musela být výroba zastavena. V prohlášení pro hongkongskou burzu automobilka napsala, že potřebuje 29 miliard jüanů (tedy přes 92 miliard Kč).

Evergrande NEV, založená v roce 2019, měla v Číně konkurovat především americkému výrobci Tesla. Během tří až pěti let se společnost hodlala stát nejsilnějším výrobcem e-aut na světě.

Výroba však začala až v září 2022, kdy z výrobní linky sjel první model Hengchi 5. Zatím se prodalo jen 900 vozidel, jak nyní musela společnost Evergrande NEV přiznat. Jen v únoru prodala konkurenční Tesla v Číně 75 000 vozů.

Čína je největším trhem s elektromobily na světě, o zákazníky zde soupeří mnoho výrobců. Vláda až do konce loňského roku vyplácela štědré nákupní bonusy.

Skupina Evergrande působí v mnoha průmyslových odvětvích. Stejnojmenný developerský podnik byl v Číně dlouho jedničkou. Celé odvětví se dostalo do krize poté, co vláda v roce 2020 zpřísnila regulaci poskytování úvěrů. Hora dluhů skupiny Evergrande byla v roce 2021 odhadována na přibližně 270 miliard dolarů. Ve středu Evergrande předložila plán restrukturalizace dluhu, který však ještě musí schválit úřady.

Zdroj: financialpost.com, edition.cnn.com, redakčně upraveno