Čínské investice v Evropě klesly na nejnižší úroveň od roku 2013

Přidat na Seznam.cz

Čínští investoři přebírají stále méně podniků v EU, ale Peking také investuje miliardy do výstavby nových továren v Evropě. Jednou z nejdůležitějších cílových zemí pro peníze z Čínské lidové republiky je Maďarsko, uvedl deník Handelsblatt a deník South China Morning Post.

Čínské investice v Evropě v uplynulém roce opět výrazně poklesly. Podle studie, kterou v úterý v Berlíně zveřejnil institut Merics, jenž se specializuje na Čínu, se soustřeďují především do automobilového průmyslu a odvětví spotřebního zboží. Hlavními cílovými zeměmi jsou čtyři státy: Německo, Velká Británie, Francie a poněkud překvapivě Maďarsko.

Čínské investice v Evropě dosáhly v roce 2022 celkové výše 7,9 miliardy eur (přes 184 miliard Kč), což odpovídá úrovni roku 2013 a poklesu o 22 % oproti roku 2021. Tři čtvrtiny této částky připadají na automobilový průmysl a spotřební zboží.

Jedním z těžišť velkých projektů jsou baterie, které jsou potřebné pro elektromobily. Například Maďarsko je v čele žebříčku díky jednomu jedinému projektu, výstavbě obrovské továrny na baterie „na zelené louce“. Čínská skupina společnost CATL chce do závodu investovat celkem více než sedm miliard eur.

Méně převzetí společností, více nové výstavby

Podle studie jsou nyní na prvním místě takzvané investice na zelené louce, při nichž čínské společnosti zakládají dceřiné společnosti v zahraničí nebo staví nové výrobní závody, které představují celkem 4,5 miliardy eur a týkají se především továren na baterie. Poprvé od roku 2008 jsou důležitější než akvizice a fúze.

Ty dohromady činily 3,4 miliardy eur, což je nejnižší úroveň od roku 2011. „Investice na zelené louce jsou méně přísně regulovány než kontroverzní akvizice v kritické infrastruktuře nebo technologickém sektoru,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Merics Max Zenglein.

Podle studie připadá na Německo, Francii, Velkou Británii a Maďarsko 88 % čínských investic v Evropě. Zde investují do nových závodů bateriové společnosti z Číny – CATL, Envision AESC a SVOLT.

Zdroj: handelsblatt.com, scmp.com, redakčně upraveno