Čínské dopravní letadlo C919 vstupuje do provozu

Přidat na Seznam.cz

První čínské velké dopravní letadlo domácí výroby úspěšně dokončilo svůj první komerční let. Státní televize ukázala, jak letadlo C919 v neděli brzy ráno stoupá k obloze nad Šanghají a míří do hlavního města Pekingu, uvedl deník The Wall Street Journal.

Vyrobila ho společnost Commercial Aviation Corporation of China (Comac) v naději, že se jí podaří narušit dominanci jednoplošných letadel Airbus a Boeing. Letadlo pro 164 cestujících však stále do značné míry spoléhá na západní komponenty, včetně motorů a avioniky, uvedl deník The South China Morning Post.

Letoun C919, který byl navržen tak, aby konkuroval letadlům evropského Airbusu a amerického výrobce letadel Boeing, může přepravit mnohem více cestujících a má mnohem delší dolet než jeho menší bratr ARJ21 – první čínské domácí letadlo, které je v provozu od roku 2016.

Společnost Comac, která plánuje do pěti let vyrábět 150 letadel ročně uvádí, že již získala více než 1 200 objednávek na letoun C919.

Někteří odborníci však tvrdí, že většina těchto objednávek jsou pravděpodobně dopisy o záměru od domácích zákazníků.

Prezident Si Ťin-pching, který před několika lety seděl v kokpitu makety letadla C919, označil tento projekt za jeden z nejinovativnějších čínských úspěchů.

Letoun C919 uskutečnil svůj první zkušební let v roce 2017 a od té doby absolvoval několik podobných letů.

Zdroj: wsj.com, scmp.com