Čínské automobilky zaplňují mezeru v Rusku

Přidat na Seznam.cz

Zdá se, že automobilky BYD, Nio a Geely mohou proti Ladě a Gazu bodovat. Podle odborníků z oboru se po odchodu západních automobilek z Ruska prosazují v zemi čínští výrobci, uvedl deník Spiegel a portál The Sun Daily.

Čínské automobilky dobývají ruský automobilový trh. Po odchodu evropských, amerických, japonských a korejských automobilek měly v prvním čtvrtletí letošního roku již 42% podíl na trhu, vypočítává poradenská společnost Inovev. „Získávají dokonce i v jednotkových prodejích na mnohem menším trhu.“

Podle odborníků z oboru se ruský trh po začátku války na Ukrajině propadl z průměrných 140 000 prodaných vozidel měsíčně na zhruba 40 000 vozidel měsíčně. „Propad trhu je způsoben především odchodem evropských, amerických, japonských a následně korejských automobilek,“ dodali odborníci.

Tlačí se na evropský trh také čínské značky?

Ruské automobilky se drží poměrně dobře i přes ekonomické sankce. Objem prodeje čínských výrobců je však nyní stejně vysoký jako u nejpopulárnější ruské značky Avtovaz, a to 42 % v prvním čtvrtletí letošního roku prodali 64 432 osobních a lehkých užitkových vozidel, což je o 24 734 více než v prvním čtvrtletí roku 2022 a 18 981 v prvním čtvrtletí roku 2021.

Zdroj: thesundaily.my, spiegel.de