Čínská automobilka vyhrála tendr na policejní vozy v Rakousku. Vzbudilo to rozruch až v EU

Přidat na Seznam.cz

RakouskoV Horních Rakousích nedávno proběhl tendr na elektromobily, který ovládla čínská společnost BYD, přestože výběr byl zpochybněn místními politickými představiteli, píše portál Exxpress. Tato situace vyvolala vlnu diskusí v rakouském politickém prostředí, kde se objevují námitky proti rostoucímu vlivu čínských automobilových výrobců v Evropě.

Evropská komise, vedená Ursulou von der Leyenovou, vyjádřila znepokojení nad možným financováním čínské výroby elektromobilů z veřejných zdrojů, což by mohlo vést k uvalení dodatečných cel na dovoz čínských vozidel do EU. Hornorakouský zemský hejtman Thomas Stelzer z ÖVP a státní rada Günther Steinkellner z FPÖ jsou mezi hlavními kritiky výsledku tendru, a navrhují dokonce jeho pozastavení, zatímco Evropská komise prověřuje celou situaci.

V samotném tendru, ve kterém se objevily i nabídky od Opel, BMW, Volkswagen Group a Hyundai, nakonec zvítězila BYD díky konkurenceschopné ceně. Přestože BYD působí na rakouském trhu teprve krátce, vyvolalo její vítězství právní prověření procesu tendru, které naznačilo, že i evropští výrobci by mohli splnit zadávací podmínky, ale pouze při nákupu na leasing, nikoli při přímém nákupu.

Hejtman Stelzer zdůrazňuje důležitost podpory evropského automobilového průmyslu, zatímco Steinkellner vnímá nový vývoj jako pozitivní signál pro místní firmy, zejména v době ekonomických výzev. Tento obrat umožňuje nákup dražších modelů jako BMW X1 nebo Volkswagen ID.3.

BYD, která se stala největším světovým výrobcem elektromobilů, se plánuje bránit proti kritice a posílit svou přítomnost v Evropě, včetně pravděpodobného zřízení továrny na baterie v Maďarsku a dalších investic do výroby vozidel. Společnost také rozšiřuje svou prodejní a servisní síť v Rakousku a celé Evropě, což naznačuje její odhodlání konkurovat na evropském trhu.

Zájem čínských automobilových značek o evropský trh je stále zřetelnější, a je pravděpodobné, že podobné diskuse jako v Rakousku se budou objevovat i v dalších evropských zemích, včetně České republiky. Tento trend vyvolává otázky o budoucích strategiích a postupech v oblasti státních nákupů vozidel a podpory domácího automobilového průmyslu.

Zdroj: Exxpress