Čína zavádí nová antimonopolní pravidla proti technologickým gigantům

Přidat na Seznam.cz

Čína zavedla v zemi nové antimonopolní zákony. Jejich cílem je omezit aktivity největších technologických společností v Číně. Nová pravidla jsou v zásadě formalizovanou verzí protimonopolního zákona zveřejněného loni v listopadu. Tímto způsobem chce Čína umožnit menším společnostem, aby se nadechly a byly nezávislé na obrech. Až dosud byli často nuceni spolupracovat s většími hráči a podle jejich podmínek. Alespoň se jedná o oficiální verzi čínských úřadů.

Očekává se, že směrnice vytvoří nový tlak na přední internetové služby v zemi. Zasáhnou tedy hlavně weby elektronického obchodování, jako jsou Taobao a Tmall Alibaba Group a JD.com. Zákon se vztahuje také na platební služby jako Alipay od Ant Group a WeChat Pay od Tencent Holding. Předpisy byly vydány Státní správou regulace trhu (SAMR) na oficiálních webových stránkách.

Rovněž zakazuje společnostem nutit obchodníky, aby používali pouze určité služby a aplikace. Zakázány jsou také činnosti, které by stanovovaly ceny, omezovaly technologii a všechny ostatní techniky manipulace s trhem. „Chování monopolistů je velmi skryté. Použití dat, algoritmů, pravidel platformy atd. ztěžuje objevování a definování toho, co jsou monopolní dohody.“ – uvedl úřad.

Společnost SAMR již v prosinci zahájila antimonopolní vyšetřování skupiny Alibaba pro pozastavení IPO ve výši 37 miliard dolarů pro Ant Group související s platbami. Alibaba byla varována regulačními orgány před praktikami, jako je nucení prodejců využívat pouze její služby.