Čína vyvíjí tlak na společnost Alibaba

Přidat na Seznam.cz

Čínské vedení se zaměřilo na velkolepou říši Alibaba podnikatele Jacka Ma. Peking mimo jiné obtěžuje rostoucí síla médií Alibaby a nyní také zakázal jeden z populárních prohlížečů společnosti v čínských obchodech s aplikacemi.

Nejen v Evropě a USA jsou politici a úřady vůči tržní síle Big Tech gigantům stále kritičtější. I v autoritářské Číně se stát stále více zaměřuje na tamní technologické giganty. Zvláštní pozornost je očividně věnována skupině Alibaba založené podnikatelem Jackem Ma.

Podle odpovídajících mediálních zpráv čínská vláda požaduje, aby se skupina Alibaba stala součástí části jejího mediálního portfolia, která se v průběhu let rozrostla. Kromě podílů na populární čínské twitterové alternativě Weibo a největší streamovací službě v zemi nyní Alibaba vlastní celou řadu tištěných a online publikací.

Podle agentury Bloomberg je vláda v Pekingu znepokojena teoretickým vlivem Alibaby na formování názoru v zemi. Proto musí být vypracován plán, podle kterého má Alibaba odprodat své podíly.

Soukromá versus státní cenzura
Čínský stát má u všech online projektů v zemi rozsáhlé možnosti cenzury. Peking však zjevně nechce sdílet kontrolu nad médii se soukromým sektorem. Podle amerických mediálních zpráv byl nyní prohlížeč UC také odstraněn z čínských obchodů s aplikacemi. Prohlížeč vyvíjí společnost UCWeb, dceřiná společnost společnosti Alibaba. Prohlížeč byl dříve v čínské státní televizi kritizován za klamavou reklamu ve zdravotnictví.

Na konci roku 2020 čínské vedení na poslední chvíli zabránilo miliardovému IPO Alibaby. Podle informací z Wall Street Journal prezident Xi Jinping osobně zabránil IPO. Za tím měla být obava z možného rizika pro čínský finanční systém, ale také hněv za prohlášení zakladatele Alibaby Ma. Ma předtím veřejně kritizoval vládní oznámení přísnějších předpisů pro finanční sektor.