Čína se pomalu začíná obracet od Ruska a Ukrajiny

Přidat na Seznam.cz

Čína podle dvou zdrojů a dokumentů, nařídila nejvyšším státním pojišťovnám, aby urychleně zkontrolovaly svou angažovanost v Rusku a na Ukrajině, protože panují obavy z poškození obou ekonomik v důsledku intenzivních bojů, informuje server Finance Yahoo a server SharingMedia.

Zdroje uvedly, že tento krok byl rovněž vyvolán rozsáhlými sankcemi, které řada zemí uvalila na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu minulý čtvrtek, která byla největším útokem na evropský stát od druhé světové války.

Nejméně dvě velké státní pojišťovny byly požádány regulačními orgány, aby provedly interní kontroly expozice svých obchodních a investičních portfolií vůči Rusku a Ukrajině, uvedly zdroje.

Tento vývoj podtrhuje zákulisní snahu Pekingu minimalizovat rizika pro své vlastní instituce, i když nadále udržuje silné obchodní vazby s Ruskem navzdory ochromujícím sankcím, které Západ na tuto zemi uvalil.

Západní a další vlády odřízly ruskou ekonomiku od globálního finančního systému, což přimělo mezinárodní společnosti zastavit prodej, přerušit vazby a zbavit se investic v hodnotě desítek miliard dolarů.

Čína, druhá největší ekonomika světa, se opakovaně vyjádřila proti sankcím, označila je za neúčinné a trvá na tom, že bude s Ruskem udržovat normální hospodářskou a obchodní výměnu, informuje SharingMedia.

Zdroj: Finance Yahoo, Sharingmedia