Čína schválila desítky nových uhelných elektráren

Přidat na Seznam.cz

V lidové republice se schyluje k novému uhelnému boomu. Největší světový producent emisí CO₂ chce podle všeho bojovat s vlastní energetickou krizí dalšími elektrárnami, což je pro boj s klimatickou katastrofou hořká komplikace, uvedl deník The Guardian a webový portál televize CNN.

Největší světový producent skleníkových plynů Čína, je zřejmě na pokraji výstavby desítek nových uhelných elektráren.

Podle analýzy think-tanků Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) a Global Energy Monitor (GEM) schválily úřady v lidové republice v roce 2022 elektrárny o celkové kapacitě 106 gigawattů, čtyřikrát více než před rokem.

Těchto 106 gigawattů je nejvíce od roku 2015, kdy čínská vláda spolu se zástupci téměř 200 dalších zemí podepsala Pařížskou dohodu o klimatu. Ta stanovila omezení průměrného oteplení Země na co nejblíže 1,5 stupně Celsia. Emise Číny poté nadále rostly; země získává velkou část elektřiny z uhelných elektráren.

V loňském roce byly v Číně postaveny nové uhelné elektrárny o výkonu 50 gigawattů, píší CREA a GEM. To bylo o dobrých 50 procent více než dříve.

Nový uhelný boom na Dálném východě je hořkou komplikací v boji proti klimatické změně. Čína již nyní vypouští více než dvakrát tolik CO₂ než druhý největší znečišťovatel, Spojené státy. V prvních letech po podpisu Pařížské dohody o klimatu schválily čínské úřady méně nových uhelných elektráren než dříve. Nyní se trend obrací.

„Rychlost, s jakou se projekty 2022 posunuly kupředu, byla mimořádná,“ uvedla analytička GEM Flora Champenoi. Mnoho projektů získalo schválení i financování během několika měsíců, protože by podle ní mohly zajistit stabilitu energetické sítě a minimalizovat rizika blackoutu.

Čína zažila v polovině roku 2021 vlnu výpadků elektrické energie kvůli problémům s dodávkami uhlí. V roce 2022 se po dlouhém suchu zhroutila výroba vodní energie; v důsledku toho byla elektřina v některých regionech dodávána na příděl. Po zpomalení ekonomiky v důsledku přísných pravidel pro korunu a výluk se nyní pekingská vláda snaží oživit hospodářský růst.

Zdroj: edition.cnn.com, theguardian.com