Čína ekonomickou krizi nepociťuje. Došlo k růstu

Přidat na Seznam.cz

Oficiální údaje ukazují, že čínská ekonomika v loňském roce rostla nejpomalejším tempem za více než čtyři desetiletí, ale stále je na dobré cestě, aby byla jedinou významnou ekonomikou, která v roce 2020 poroste. Navzdory pandemii koronaviru SARS-CoV-2 země zažívá hospodářský růst.

Vzhledem k tomu, že mnoho zemí neví, jak ekonomicky zvládnout pandemii koronaviru, zaznamenává Čína růst. „Údaje o HDP ukazují, že se ekonomika téměř normalizovala. Tato dynamika bude pokračovat, i když současné ohnisko COVID-19 v několika severních provinciích v Číně může dočasně způsobit fluktuace,“ uvedla Yue Su, hlavní ekonomka Economist Intelligence Unit. Růst v posledních třech měsících roku zrychlil na 6,5%.

Ačkoli podle následných zpráv byl koronavirus i nadále hlavní hnací silou růstu v roce 2020 a celostátní prostoje továren a výrobních zařízení přinutily ekonomický růst k nejnižšímu tempu za poslední čtyři desetiletí. Zdá se, že čínský zpracovatelský sektor se zotavil, jak uvádí BBC, přičemž pondělní údaje ukazují nárůst průmyslové produkce o 7,3%. Export je také v dobré kondici. Data z minulého týdne ukázala, že čínský vývoz v prosinci vzrostl více, než se očekávalo, protože problémy s dodávkami po celém světě podporovaly poptávku po čínském zboží.