Čína chce podpořit ekonomiku pouličním prodejem potravin

Přidat na Seznam.cz

Omezení společnosti kvůli pandemii připravila Čínu o mnoho pracovních míst. Vláda nyní chce, aby se příklad jednoho města stal precedentem. Čínským receptem na úspěch jsou pouliční stánky, uvedl deník China Daily.

Pouliční stánky s občerstvením po celé zemi měly v roce 2020 během útlumu způsobeného pandemií pomoci vytvořit v Číně pracovní místa, to navrhoval bývalý premiér Li Kche-čchiang. Důvěrníci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga však tehdy tento nápad odmítli. Pouliční podnikání označili za nehygienické a necivilizované. O tři roky později má však vláda zřejmě jiný názor.

Trend pouličního stravování vznikl v Zibo, továrním městě v provincii Šan-tung, které si čínští turisté oblíbili pro levné grilované masové špízy připravované a prodávané v pouličních stáncích. Recept na úspěch pouličního jídla v Zibo se nyní snaží napodobit i další čínská města včetně Pekingu, Šanghaje, Chang-čou a Šen-čenu. Tato města po letech někdy agresivních kampaní proti pouličním stánkům zrušila zákonná omezení.

Cílem tohoto opatření je povzbudit nezaměstnané mladé lidi, aby si zřídili pouliční stánky a podpořili tak ekonomiku. Městské úřady podporují lidi, aby si v určitých oblastech zřídili pouliční nebo mobilní stánky, kde mohou prodávat místní speciality, občerstvení, oblečení nebo hračky.

Ekonomičtí analytici to považují za akt zoufalství čínské vlády, protože nezaměstnanost ve městech vzrostla na alarmující úroveň, uvádí CNN, Tři roky politiky nulové tolerance covid-19, zasáhly obzvláště tvrdě malé podniky. Vládní zásahy připravily v Číně o práci desítky tisíc lidí ve vzdělávacím a technologickém sektoru.

Míra nezaměstnanosti osob ve věku 16 až 24 let dosáhla v dubnu rekordních 20,4 %. Vyplývá to z údajů Státního statistického úřadu Čínské lidové republiky. Míra nezaměstnanosti by se mohla dále zvyšovat, protože se očekává, že v letošním roce ukončí studium na vysokých školách rekordních 11,6 milionu studentů. Státní média začala v poslední době zveřejňovat příběhy mladých podnikatelů, kteří zbohatli díky práci pouličních prodavačů.

Zdroj: edition.cnn.com, chinadaily.com.cn, redakčně upraveno