Čína bude v příštích 20 letech potřebovat přes 8500 nových letadel. Stane se v příštích dvou desetiletích největším domácím leteckým trhem na světě

Přidat na Seznam.cz

Podle údajů z nejnovější zprávy Commercial Market Outlook (CMO) společnosti Boeing se Čína v příštích dvou desetiletích stane největším domácím leteckým trhem na světě, uvedl letecký portál Airport Technology.

Podle zprávy bude tato země do roku 2042 rovněž představovat 20 % celosvětové poptávky po letadlech, neboť její letečtí poskytovatelé si do roku 2042 objednají více než 8 500 nových letadel.

Největší zájem o nová letadla v Číně bude pocházet ze sektoru jedno-trupových letadel, kde je na tento typ letadel objednáno 6 470 kusů, což je do značné míry v souladu s širší celosvětovou poptávkou.

Zpráva CMO společnosti Boeing rovněž zjistila, že dvě třetiny očekávané poptávky budou pocházet od leteckých společností, které budou rozšiřovat své flotily, přičemž tomuto růstu bude odpovídat i potřeba personálu, neboť v příštích 20 letech bude zapotřebí 433 000 nových zaměstnanců, včetně 134 000 pilotů a 138 000 techniků.

Navzdory uvedeným velkým číslům nebudou prognózy americké společnosti pro Čínu příliš překvapivé pro ty, kteří četli její původní zprávu CMO, v níž se uvádí, že Čína by měla představovat polovinu poptávky po letadlech v asijsko-pacifickém regionu.

Prognózy, podle nichž se čínská flotila komerčních letadel zdvojnásobí, jsou také v souladu s globálními údaji společnosti Boeing, která předpovídá, že do roku 2042 bude mít globální flotila 48 600 letadel.

Údaje zaměřené na Čínu přicházejí také poté, co výrobce letadel zveřejnil údaje pro Afriku, které ukázaly, že letecký trh na tomto kontinentu do roku 2042 rychle poroste a letecká doprava se v tomto období zečtyřnásobí.

Zdroj: airport-technology, boeing.com, redakčně upraveno