Česká aplikace pro placení v restauracích Choice QR získala investici 1,5 milionu eur. Investuje Presto i J&T Ventures

Přidat na Seznam.cz

Česká aplikace pro platby v restauracích Choice QR získala 1,5 milionu eur, tedy zhruba 37 milionu korun v počátečním kole financování vedeném českou společností Presto Ventures.

Choice QR se chce prý utkat s francouzskou společností Sunday, která se zabývá platbami v restauracích, a která získala více než 100 milionů dolarů, zejména nyní, kdy byl její konkurent nucen stáhnout se z některých trhů a propustit zaměstnance.

„Můžeme jim konkurovat na stejné úrovni a přitom utratit desetkrát méně peněz,“ říká Alex Ilyash, zakladatel a generální ředitel společnosti Choice QR. „Jsme východoevropský startup a máme mnohem menší náklady na prodej a úžasné vývojáře, kteří tvrdě pracují. Jsme skromní a hladoví… zatímco Sunday je hype a utrácí příliš mnoho peněz.“

Čím se Choice QR zabývá?

Společnost Choice QR vznikla v roce 2021 a nabízí platformu propojující pohostinské podniky s jejich zákazníky. Restaurace se mohou v systému startupu zaregistrovat a zdarma si vytvořit například online jídelní lístek a poté je společnost osloví a nabídne jim placené předplatné dalších služeb.

Záměrem společnosti je stát se jednotným kontaktním místem pro komunikaci mezi restauracemi a jejich hosty, a to prostřednictvím QR plateb, webových stránek, rezervací stolů, objednávek stolů a webových stránek pro rozvoz a donášku.

Společnost působí v České republice a Polsku a má klienty po celém světě, mimo jiné v USA, Maďarsku a Německu. V současné době zaměstnává 40 lidí a stále nabírá nové zaměstnance.

Jaký je trh?

QR kódy se v Asii používají již léta k prezentaci jídelních lístků a výběru plateb, ale v západních zemích vyvolala boom QR až pandemie. V posledních několika letech začalo podobné služby nabízet několik nových evropských startupů: Francouzský Sunday, nizozemský Orderli a irský Flipdish.

Kdo investuje do Choice QR?

Presto Ventures (Česká republika; hlavní investor)
Seedcamp (Spojené království)
Reflex Capital (Česká republika)
J&T Ventures (Česká republika)
Purple Ventures (Česká republika)

Co bude dál?

Společnost Choice QR plánuje využít získané finanční prostředky na evropskou expanzi, a to i na trhy, které společnost Sunday oznámila, že opustí: Španělsko, Itálie a Portugalsko, píše web SiliconCanals. Během příštích tří let plánuje připojit ke své aplikaci 50 tisíc restaurací.

Názor redakce

Přestože nejhorší část pandemie a hygienických omezení je (doufejme) za námi, restaurace se možná nebudou chtít příliš snadno vzdát jednoduchosti a pohodlí QR kódů. Otázkou je, který ze startupů nabízejících zdánlivě stejnou službu si získá srdce zákazníků.

Ztráta Sunday by však mohla být ziskem Choice QR: české společnosti se podařilo připojit 7 500 restaurací při investici 1 milion eur, zatímco Sunday za stejné období připojila pouze 4 000 restaurací při investici 125 milionů dolarů. Svým zákazníkům také plánuje nabídnout mnohem širší škálu služeb, což by ji mohlo učinit nepostradatelnější.

Zdroj: Redakčně upravená tisková zpráva Choice QR, redakce, SiliconCanals