Cena ropy po útocích na ropná střediska roste

Přidat na Seznam.cz

Cena barelu surové ropy Brent v pondělí ráno překročila úroveň 70 dolarů. To je nejvyšší úroveň od ledna loňského roku. Platíme také více za ropu WTI, která je zase nejdražší od října 2018. Surovina se po útoku na těžební středisko v Saúdské Arábii zdražuje.

Ropa stoupá po útoku na těžební středisko v Saúdské Arábii. Bojovníci Hútíové zaútočili na saúdské skladiště ropy v závodech Ras Tanura a Aramco v Dhahranu, ačkoli zprávy naznačují, že těžba nebyla narušena.

Útok na saúdský terminál

Saúdská Arábie v neděli potvrdila informace o útoku jemenského hnutí Hútí na ropná zařízení v přístavu Ras Tanura. Hnutí uvedlo, že cílem útoku bylo narušení bezpečnosti a stability dodávek ropy. Saúdské úřady uvedly, že nedošlo k vážnému poškození.

Terminál přístavní nafty patří státnímu gigantu Saudi Aramco. Je to největší středisko pro přepravu ropy na světě. Saúdské ministerstvo obrany uvedlo, že úřady přijmou nezbytná opatření k zajištění stability obchodu s ropou.

K eskalaci konfliktu v regionu dochází krátce poté, co administrativa amerického prezidenta Joe Bidena oznámila, že posílí diplomatické úsilí o ukončení války v Jemenu, a oznámila příměří pro prodej zbraní do Saúdské Arábie.

Nedávné rozhodnutí členů Organizace zemí vyvážejících ropu a dalších producentů surovin, tj. OPEC +, také pomáhá cenám ropy. Minulý čtvrtek, během virtuálního setkání aliančních zemí, se producenti dohodli, že v dubnu udrží stabilní produkci ropy. Kromě toho Saúdská Arábie, jeden z hlavních hráčů v OPEC +, oznámila, že bude pokračovat ve svém dobrovolném snižování dodávek plynu o 1 milion barelů denně. To znamená, že není třeba počítat s většími dodávkami ropy na trhy.