Celosvětový trh s chytrými telefony ve třetím čtvrtletí klesl o osm procent. Rostou jenom Číňani Huawei navzdory sankcím

Přidat na Seznam.cz

Prodeje na celosvětovém trhu s chytrými telefony klesly ve třetím čtvrtletí roku 2023 na nejnižší úroveň za posledních deset let, uvedl webový portál Pulse a deník Hindustan Times.

Podle nedávné zprávy společnosti Counterpoint, která se zabývá průzkumem trhu, se prodeje na globálním trhu s chytrými telefony snížily o 8 % oproti stejnému období loňského roku v důsledku klesající poptávky po hlavních značkách, jako jsou Apple a Samsung Electronics, na většině vyspělých trhů.

Prodeje ve třetím čtvrtletí klesají rok od roku již desátý rok v řadě. Na tříleté minimum klesl také tržní podíl pěti největších značek, mezi něž patří čínské Xiaomi, Oppo a Vivo, stejně jako Apple a Samsung Electronics.

Zpráva předpokládá, že společnost Samsung Electronics Co, která vede celosvětový trh s chytrými telefony s 20procentním tržním podílem, zaznamená v tomto čtvrtletí 13procentní pokles prodejů, následovaná 9procentním poklesem společnosti Apple Inc, a že by to mohlo snížit budoucí zisky hlavních hráčů.

Naopak čínská společnost Huawei Technologies Co, která začátkem letošního roku uvedla na trh chytrý telefon Mate 60 Pro vybavený pokročilými čipy domácí výroby, navzdory tvrdým americkým sankcím zaznamenala nárůst svého tržního podílu.

Ačkoli se prodeje oproti loňskému roku snížily, oproti předchozímu druhému čtvrtletí vzrostly o 2 % a meziroční pokles, který přetrvával v posledních dvou letech, by se mohl ve čtvrtém čtvrtletí zastavit, uvádí zpráva.

Zpráva dodala, že klíčovým faktorem oživení prodejů na vyspělých trzích, jako jsou Spojené státy, Evropa a Jižní Korea, je řada iPhone 15, kterou Apple začal prodávat minulý měsíc, a předpověděla, že dynamika bude pokračovat až do konce roku, kdy bude tento produkt plně uveden na trh.

Podle zprávy se očekává, že k oživení trhu přispěje také sváteční sezóna v Indii, čínský festival uprostřed podzimu a místní propagační akce na konci roku.

Zpráva dodává, že navzdory propadu prodeje mezitím na Blízkém východě a v Africe došlo v tomto čtvrtletí k pozitivnímu růstu oproti předchozímu roku.

Zdroj: pulsenews.co.kr, tech.hindustantimes.com, redakčně upraveno