Celosvětová produkce piva stoupla, sklizeň chmele kvůli počasí klesla. Největším výrobcem nejsou Češi

Přidat na Seznam.cz

Celosvětová produkce piva v roce 2022 překvapivě vzrostla. Naproti tomu úroda chmele se propadla – především proto, že se na rostlinách podepsala vedra, sucho a silné bouřky, uvedl obchodník s chmelem společnost BarthHaas a webový portál Züri Today.

Milovníci piva si mohou prozatím oddechnout, celosvětová produkce piva v roce 2022 překvapivě vzrostla, a to navzdory slabé úrodě chmele.

Oproti očekávání odborníků se produkce piva zvýšila o 1,3 procenta na 1,89 miliardy hektolitrů, oznámil v úterý v Norimberku největší světový obchodník s chmelem BarthHaas.

Před rokem se očekával pokles světové produkce piva, protože Rusko a Ukrajina produkují přibližně pět procent světového objemu piva. Poklesy však byly omezené zejména v Rusku. Celkově se však výroba piva v roce 2019 stále pohybovala těsně pod úrovní z doby před pandemií, tedy 1,91 miliardy hektolitrů.

Zdaleka největším výrobcem piva na podnikové úrovni zůstala belgická společnost AB Inbev. S 518 miliony hektolitrů ve svých různých pivovarech v řadě zemí překonává dokonce i Čínu.

Sklizeň chmele se propadla

Světová sklizeň chmele se vyvíjela mnohem hůře než produkce piva. Oproti roku 2021 se propadla o 19 procent na 107 000 tun. Podle společnosti BartHaas jde o nejprudší pokles od konce druhé světové války. Produkce kyseliny alfa, která je klíčová pro hořkou chuť, dokonce klesla téměř o čtvrtinu. K žádnému omezení výroby piva nedojde. V každém z posledních tří let byly výrazné přebytky a chmel lze bez problémů skladovat ve formě extraktu nebo granulí několik let.

Podle spolčnsti Barth-Haase byly příčinou slabé sklizně, která byla rovněž výrazně pod dlouhodobým průměrem, extrémní povětrnostní podmínky. Zejména němečtí pěstitelé chmele byli těžce zasaženi, bouřky zničily část úrody v Hallertau, zdaleka největší německé chmelařské oblasti v Bavorsku. Kromě toho rostliny trpěly suchem a horkem.

Panuje pesimismus ohledně nové sklizně

Společnost BarthHaas je pesimistická i ohledně sklizně v roce 2023, která začne za čtyři týdny, rostliny trpí vedrem a suchem. To ukazuje na další podprůměrnou sklizeň. V USA naopak očekávají průměrné výnosy. Celosvětově se očekává mírně podprůměrná sklizeň. Pro potřeby pivovarů by však stačila i bez využití rezerv, protože chmele byl v podstatě nadbytek.

Zdroj: barthhaas.com, zueritoday.ch, redakčně upraveno