Bývalý šéf společnosti Wirecard stanul před soudem za největší podvod v historii Německa

Přidat na Seznam.cz

Bývalý šéf německé platební společnosti Wirecard stanul před soudem, kde byl obviněn z účasti na největším podvodu v dějinách Německa, uvádí server BBC.

Markus Braun (53) stál v čele společnosti od jejích skromných začátků až po jednu z největších německých bankovních společností. Finančníci i politici byli oslněni úspěchem společnosti Wirecard. Po raketovém růstu však následoval ostudný a tvrdý pád.

Místo, kde se soudí nejtěžší zločinci a teroristé

Dějištěm soudního procesu je přísně střežená soudní síň v mnichovské věznici Stadelheim. Braun, který byl generálním ředitelem společnosti Wirecard, je ve věznici držen ve vyšetřovací vazbě a popírá jakékoli pochybení. Podle serveru CzechCrunch mu hrozí až 15 let za mřížemi. Před soudem stojí také další dva bývalí manažeři.

Lhali a podváděli

Oliver Bellenhaus byl šéfem dubajské dceřiné společnosti Wirecard, zatímco Stephan von Erffa měl na starosti účetnictví. Prokurátoři obvinili Markuse Brauna, že podepsal finanční zprávy, o nichž věděl, že jsou nepřesné. Společnost Wirecard podle nich zfalšovala dokumenty, aby ukázala, že má peníze, které ve skutečnosti nikdy neměla.

Devítiměsíční vyšetřování německých zákonodárců v loňském roce zjistilo řadu pochybení, včetně pochybení auditorské společnosti Ernst and Young při podepisování účetních závěrek společnosti Wirecard.

Zdroje: BBC, CzechCrunch