Burger King vysvětluje neuzavření restaurací. Ruský partner je odmítl údajně zavřít

Přidat na Seznam.cz

Mateřská společnost Burger King ve čtvrtek uvedla, že nemohla zavřít svých 800 restaurací v Rusku, protože to tamní nezávislý provozovatel odmítl, informuje server televize Sky News a server US News.

Společnost Restaurant Brands International Inc uvedla, že k vynucení smluv s franšízantem Alexandrem Kolobovem by potřebovala pomoc ruské vlády, ale „víme, že k tomu v dohledné době prakticky nedojde“, jak se uvádí v dopise zaměstnancům, který zaslal David Shear, prezident společnosti pro mezinárodní trh, informuje deník Sky News.

Shearův dlouhý dopis poukazuje na mnohé komplikace, které sužují některé americké značky rychlého občerstvení, když se snaží zastavit provoz v Rusku po invazi Moskvy na Ukrajinu.

Odhaluje také to, co se může stát slabým místem mezinárodního franšízingu, kterým většina amerických značek restaurací expanduje do zámoří a to vztahy s jejich nezávislými provozovateli.

Společnost Starbucks a vlna dalších společností následovaly 8. března společnost McDonald’s a oznámily, že pozastavují nebo omezují provoz v Rusku. Stejně jako Burger King ani Starbucks nevlastní ani neprovozuje svých více než 100 tamních kaváren.

Na rozdíl od Burger Kingu však měli ochotného partnera, kuvajtskou společnost Alshaya Group, která okamžitě souhlasila s uzavřením svých provozoven Starbucks v Rusku a podporou svých 2 000 zaměstnanců.

Zdroj: Sky News, US News