Bude nástupcem Bezose v Amazonu. Kdo je Andy Jassy?

Přidat na Seznam.cz

Jeff Bezos odstupuje z funkce CEO Amazonu. Napsal zvláštní dopis zaměstnancům a označil svého nástupce.

Andy Jassy má ve třetím čtvrtletí roku 2021 ve funkci vedoucího Amazonu nahradit Jeffa Bezose. Jassy je ve skupině téměř stejně dlouho jako Bezos, který ho v dopise zaměstnancům pochválil a napsal, že má „plnou důvěru“.

„S potěšením oznamuji, že se ve třetím čtvrtletí stanu předsedou představenstva společnosti Amazon a že generálním ředitelem se stane Andy Jassy,“ napsal Bezos v dopise zaměstnancům. Zakladatel Amazonu oznámil, že se zaměří na „nové produkty a projekty“. „Andy je ve společnosti dobře známý a je v Amazonu téměř tak dlouho, jako já.“ Bude vynikajícím vůdcem a má moji plnou důvěru,“ napsal o novém prezidentovi.

Jeff Bezos, 57 let, založil Amazon v roce 1994. Z internetového knihkupectví jej proměnil v obří internetový obchod, který prodává a dodává širokou škálu produktů po celém světě. V lednu 2020 hodnota společnosti překročila jeden bilion dolarů. V současné době má Amazon hodnotu přes 1,6 bilionu dolarů.

black Samsung Galaxy smartphone displaying Amazon logo
Foto: Christian Wiediger: Unsplash.com

Andy Jassy, ​​absolvent Harvard Business School, nastoupil do Amazonu v roce 1997. Poslední zkoušku na vysoké škole složil poslední pátek v květnu 1997 a v pondělí začal pracovat na Amazonu. „Nevěděl jsem, co budu dělat, ani jaké bude moje postavení a titul,“ přiznal se v podcastu Harvard Business School. Šel na marketing.

V roce 2003 založil s týmem 57 lidí Amazon Web Services (AWS). V dubnu 2016 byl povýšen z pozice viceprezidenta na prezidenta AWS.

Údajně  je jeho majetek 377 milionů dolarů. Zlomek Bezosova jmění.

53-letý Jassy žije se svou ženou a dvěma dětmi v Seattlu v luxusní čtvrti Capitol Hill v domě, který si koupil v roce 2009 za 3,1 milionu dolarů. Od loňského podzimu má také sídlo v Santa Monice v Kalifornii nedaleko domu Jeffa Bezose, který vlastní sídlo v Beverly Hills za 165 milionů dolarů.

Jassy je jedním z nejvlivnějších lídrů nejen v cloudovém obchodním a technologickém průmyslu, ale i v globálním obchodním světě obecně.

Jassy, je méně viditelný a méně známý veřejnosti než Bezos, je jedním z nejdůležitějších lidí v technologickém a digitálním průmyslu. Je dobře známý a oceňovaný v prostředí specialistů na cloud computing. Podle Matta McIlwaina, výkonného ředitele analytické společnosti Madrona Venture Group ze Seattlu, je Jassy ztělesněním všech nejdůležitějších principů, díky nimž je Amazon úspěšný, v první řadě se snaží porozumět koncovému zákazníkovi, ať už jde o osobu kupující knihu nebo obchodního partnera společnosti. Kolegové se domnívají, že Jassy je v tomto ohledu velmi podobný Bezosovi, téměř jeho stínem. Rozhodně však nestojí v jeho stínu.

Mezi svými spolupracovníky má názor velmi konkrétní osoby – říkají mu „Chop“, nebo Chopper, protože na obchodních jednáních může přerušit příliš dlouhé diskuse, ale také „dobré nápady“. Nelíbí se mu nejen neplodné diskuse, ale také zaměstnanci, kteří na tyto schůzky nejsou připraveni – píše Business Insider.

Podle Forbesu byl Jassy jedním z lidí, kteří se společně s Bezosem rozhodli přerušit spolupráci se sociální sítí Parler a ukončit hostingové služby AWS.

Dan Ives, analytik společnosti Wedbush Securities, věří, že Jassy je jedním z nejvlivnějších lídrů nejen v cloudovém obchodním a technologickém průmyslu, ale i v globálním obchodním světě obecně. Díky němu je AWS tím, čím je nyní, službou, která daleko předstihla konkurenci jako Microsoft Azure a Google Cloud Platform i Oracle.