Brazilský výrobce letadel postaví u Sao Paula závod na létající taxíky

Přidat na Seznam.cz

Brazilský výrobce letadel Embraer oznámil, že nedaleko Sao Paula bude postavena nová továrna na výrobu elektrických létajících taxíků, které by měly létat na obloze od roku 2026, uvedl portál televize France24 a portál BBC.

Letecké taxíky, které bude vyrábět její dceřiná společnost Eve, budou připomínat malý vrtulník s dostatkem místa až pro šest zákazníků. Předpokládá se, že výlet bude stát 50-100 dolarů (zhruba 1075 až 2150 korun) na osobu. Společnost Eve uvádí, že již má objednávky na téměř 3 000 leteckých taxíků.

Doufá, že se jí letos podaří sestavit prototyp. Americké regulační orgány nedávno zveřejnily harmonogram, podle kterého by tam měly letecké taxíky létat již v roce 2025.

Elektrická letadla s kolmým startem a přistáním nebudou potřebovat přistávací dráhu, ale mohou urazit velké vzdálenosti jako letadlo. Elektrické motory by měly snížit hluk a znečištění ve srovnání se standardními letadly.

Tvrdí se, že letadla by mohla pomoci snížit dopravní zácpy v přeplněných městech, aniž by byla pro zákazníky příliš drahá. Jsou také považována za alternativu pro přepravu nákladu.

Továrna bude postavena ve městě Taubate, které je vzdáleno asi 140 km od Sao Paula, hlavního ekonomického města Brazílie. Osobní letecká vozidla podobná dronům budou zpočátku využívána ve vozových parcích taxislužby.

První lety budou mít pilota, ale v plánech společnosti je i pozdější zavedení vozidel s vlastním pilotem. Vozidla budou stoprocentně elektrická, což umožní lety bez emisí.

Zdroj: france24.com, bbc.com, redakčně upraveno