Bill Gates hovořil na sociální síti. Poslal radu budoucím generacím

Přidat na Seznam.cz

Bill Gates patří mezi ty nejvlivnější lidi na světě. Budoucí generace vybízí, aby nezaháleli a pokusili se udělat co nejvíce pro to, aby byl svět lepší. Varuje, že klimatické změny bychom neměli zanedbávat. Naopak, měli bychom se o nich učit co nejvíce.

Je nejvyšší čas přeměnit teoretické poznatky na praktický plán
Bill Gates nabádá mladé lidi, aby mysleli na budoucnost světa a aby se učili o klimatických změnách, píše portál LAD Bible. Gates se už podeváté zapojil do výzvy Reddit Ask Me Anything, v rámci které lidi vyzval, aby se ho ptali na cokoliv, co je zajímá, od koronaviru až po klimatické změny.

Tentokrát se do výzvy zapojil po vydání knihy How to Avoid a Climate Disaster (Jak se vyhnout klimatické katastrofě). Prostřednictvím sociální sítě Reddit se Gates vyjádřil, že o změně klimatu a energiích se intenzivně učí posledních 15 let.

Lidstvo za ten čas udělalo nemalé pokroky. Nyní je proto nejvyšší čas všechny poznatky přeměnit na praktický plán, který nám pomůže dosáhnout stanovených cílů. Billu Gatesovi položili otázky tisíce lidí, ve vlákně se objevilo více než 13 000 komentářů. Jeden z uživatelů Redditu se Gatese zeptal, jakou radu do budoucna by dal 19-letému člověku.

Ve své odpovědi Gates zdůraznil, jak je důležité vzdělávat se v oblasti klimatických změn. „Vyberte si práci, která vás zajímá a vyvolává ve vás pocit, že díky ní můžete přispět ke zlepšení světa. Nehleďte však jen na vlastní úspěchy,“ vyjádřil se ve své odpovědi Gates.

Zaměřit bychom se měli na zdroje energie či na výrobu nových materiálů
Další z účastníků výzvy se ho zeptal, jaké technologie podle něj sehrají důležitou roli v boji proti klimatickým změnám. Na to Gates odpověděl, že je do budoucna budeme potřebovat hodně. Člověk by se měl například zabývat otázkou produkce syntetického masa, výrobou nových stavebních materiálů, ale také tím, jak co nejefektivněji uskladňovat a využívat energii. Pozornost bychom měli věnovat i myšlenkám a nápadům, které se zdají být na první pohled zcela bláznivé.

Dalšího z uživatelů zajímalo, co mohou dělat úřady ve městech, aby přispěly ke zlepšení situace. Podle Gatese je řešením například nahrazování běžných autobusů elektrickými. Ty nejen šetří přírodu, ale jsou výhodnější i po ekonomické stránce.

Lidí zajímalo i to, jaký nejlepší scénář můžeme očekávat v případě, pokud nic neuděláme. Podle Gatese však není moudré očekávat dobré scénáře, pokud nezačneme klimatické změny řešit co nejdříve. Pokud se nic neudělá, ekosystémy v přírodě prostě zkolabují. Například, zvířata začnou hromadně migrovat z oblastí, které již nejsou obyvatelné.