Bill Gates investuje do jádra. Jeho firma, která získala miliardy, je naprosto unikátní

Přidat na Seznam.cz

Společnost TerraPower, která se zabývá vývojem jaderných technologií, získala 750 milionů dolarů, tedy zhruba 18 miliard korun, na financování projektů výstavby jaderných reaktorů a léčby rakoviny radioaktivními prvky. Velký podíl na investici má zakladatel a předseda společnosti Bill Gates a jihokorejská energetická společnost SK.

Společnost TerraPower, kterou založil Bill Gates, získala 750 milionů dolarů na inovace v oblasti jaderné energie a medicíny. Kolo financování vedl Gates a společnost SK, jeden z největších jihokorejských dodavatelů energie. SK investovala do Gatesovy společnosti 250 milionů dolarů, tedy asi uvádí deník CNBC.

Peníze budou použity na vývoj technologií v oblasti jaderné energie a na inovace v jaderné medicíně, píše také Economictimes. Generální ředitel společnosti TerraPower Chris Levesque uvedl, že jeho tým zavádí technologická řešení a investoři po celém světě si toho všímají.

Tato řešení by podle něj mohla sahat od boje proti změně klimatu pomocí pokročilé jaderné energie bez emisí uhlíku až po boj proti rakovině pomocí jaderných izotopů. Společnost TerraPower spolupracuje na komercializaci systému Natrium s GE Hitachi Nuclear Energy, divizí společnosti General Electric. Součástí systému je menší reaktor než konvenční reaktory používané v USA a systém skladování energie z roztavené sodné soli, který umožňuje mikroreaktoru krátkodobě zvýšit výrobu energie podle potřeby.

Společnost TerraPower v současné době pracuje na demonstraci své technologie sodíkového reaktoru v uhelné elektrárně ve Wyomingu v USA, která bude brzy vyřazena z provozu. Projekt je realizován ve spolupráci s federální vládou prostřednictvím programu amerického ministerstva energetiky Advanced Reactor Demonstration Program (ARDP).

Společnost TerraPower chce komercializovat technologii reaktorů s roztavenými solemi, které by mohly být využity k dodávkám bezuhlíkové energie pro těžké průmyslové provozy (úpravny vody, chemické závody a průmyslové spotřebiče). Společnost staví reaktor, který bude 30krát efektivněji využívat vytěžený uran a výrazně sníží množství jaderného odpadu.

Zdroj: CNBC, Economictimes