Automobilka Nikola prodává podíl v Iveco. Pálí ve velkém miliony dolarů (prodělává), potřebuje nutně další kapitál

Přidat na Seznam.cz

Společnost Nikola musí šetřit peníze. Za tímto účelem má být pozastavena výroba elektrických nákladních automobilů, prodána divize baterií, a automobilka se vzdala podílu ve výrobci nákladních automobilů Iveco, uvedl portál Heise a webový portál Electrive.

Americký výrobce těžkých nákladních automobilů s elektrickým pohonem Nikola plánuje prozatím zastavit výrobu kvůli nízké poptávce po svých bateriových vozech. Plánuje také prodat svůj podíl v evropském výrobci nákladních automobilů Iveco.

Tato zpráva vedla k poklesu akcií o téměř 13 %, informuje agenturní zpráva a dodává, že v prvním čtvrtletí společnost utratila (spálila) 240 milionů dolarů, což je o 40 milionů více než v roce 2022.

„Toto spalování hotovosti je pro naše podnikání neudržitelné a hledáme všechny možnosti, jak snížit výdaje.“ uvedla společnost. Nikola se také snaží získat více kapitálu.

Zaměření na vodíkové nákladní vozy

V zájmu snížení nákladů bude výroba probíhat pouze na zakázku. Odstávky budou využity k zefektivnění výroby v závodu v Coolidge v Arizoně. V červenci se má obnovit výroba nákladních automobilů s palivovými články a bateriovými elektromobily, ale se zaměřením na vozy na vodíkový pohon.

Podle agenturní zprávy se čistá ztráta společnosti Nikola v tomto čtvrtletí zvýšila na 169,09 milionu dolarů, zatímco o rok dříve činila ztráta 152,94 milionu dolarů. V důsledku toho uvedla, že zvažuje restrukturalizaci své jednotky na výrobu baterií Romeo Power, včetně prodeje aktiv nebo podání návrhu na konkurz. Společnost Nikola koupila výrobce baterií teprve loni za 144 milionů dolarů, aby posílila svůj dodavatelský řetězec.

Konec podílu ve společnosti Iveco

Společnost Nikola rovněž oznámila, že prodá svůj 50procentní podíl ve společném podniku s italským výrobcem nákladních automobilů Iveco v Evropě a zaměří se na severoamerický trh.

Zdroj: electrive.net, heise.de