Automobilka Hyundai zvýšila zisk o 92 procent, chce v USA postavit továrnu

Přidat na Seznam.cz

Automobilka Hyundai Motor dosáhla v prvním čtvrtletí provozního zisku 3,59 bilionu wonů (zhruba 54 miliard Kč), čímž poprvé předstihla Samsung Electronics a stala se nejziskovější společností mezi kótovanými firmami od zavedení Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) v roce 2009, uvedla v úterý společnost.

V oznámení výsledků za první čtvrtletí automobilka Hyundai Motor uvedla, že tržby meziročně vzrostly o 24,7 % na 37,7 bilionu wonů, zatímco provozní zisk se oproti předchozímu roku zvýšil o 86,3 %.

Za účelem zvýšení konkurenceschopnosti na rostoucím trhu elektromobilů ve Spojených státech, založí Hyundai Motor Group společně s SK On továrnu na výrobu bateriových článků v americkém státě Georgia.

Společnost Hyundai Motor uvedla, že v období leden-březen prodala po celém světě 1 021 712 automobilů, což je o 13,2 % více než před rokem.

„Prodeje na trzích mimo Koreu vzrostly o 10,7 % na 830 665 kusů, zatímco prodeje v Koreji se zvýšily o 25,6 % na 191 047 kusů. Vysoký prodej byl způsoben především zlepšením výroby, neboť dodávky čipů a komponentů se celosvětově stabilizovaly,“ uvedla společnost Hyundai Motor.

Společnost dodala, že zvýšení tržeb bylo možné díky rostoucímu prodeji SUV a luxusních modelů Genesis a také příznivým směnným kurzům navzdory nepříznivému ekonomickému prostředí. Automobilka také v prvním čtvrtletí prodala téměř 66 000 elektromobilů, což představuje meziroční nárůst o 48 %.

Hyundai Motor rovněž uvedla, že bude pokračovat v uplatňování politiky vstřícné k akcionářům tím, že stanoví poměr výplaty dividend na úrovni 25 procent nebo vyšší z konsolidovaného čistého zisku připadajícího na kontrolní podíl. Dividendy plánuje vyplácet čtvrtletně, oproti dřívějším dvěma výplatám ročně.

Pokud jde o společný závod na výrobu bateriových článků se společností SK On, skupina Hyundai Motor Group uvedla, že její dceřiné společnosti – Hyundai Motor, Kia a Hyundai Mobis, schválily tento plán na svých úterních zasedáních představenstva. V listopadu 2022 skupina podepsala dohodu se společností SK On o zajištění dodávek baterií pro elektromobily pro severoamerický trh.

Skupina uvedla, že se společností SK On založí společný podnik na výrobu bateriových článků. Celková výše investice do společného podniku by měla činit přibližně 5 miliard dolarů, přičemž skupina a SK On budou mít každá 50procentní podíl, uvedl web The Korea Times.

Plán na výrobu bateriových článků bude umístěn v okrese Bartow v Georgii, v blízkosti výrobních závodů skupiny Hyundai Motor Group v USA. Očekává se, že závod zahájí výrobu baterií v druhé polovině roku 2025 s roční výrobní kapacitou 35 gigawattů, což je dostatečné pro podporu výroby 300 000 elektromobilů.

Zdroj: m.koreatimes.co.kr, hyundai.com