Apple ztratil v hodnotě akcií 2 miliardy dolarů za dva dny. Na vině je zákaz jejich prodeje v Číně

Přidat na Seznam.cz

Akcie jedné z nejbohatších světových společností Apple ve čtvrtek poklesly o 2,9% v důsledku zpráv, že Čína plánuje rozšířit zákaz používání iPhonů na vládou podporované agentury a společnosti. Jak píše CNN, investoři se obávají o schopnost nejhodnotnější veřejné společnosti na světě podnikat v druhé největší ekonomice světa.

Za dva dny tak technologický gigant ztratil na hodnotě přibližně 200 miliard dolarů (těžko uvěřitelných 4,6 bilionu korun) a akcie jsou v současné době nejhorší v rámci indexu Dow Jones Industrial Average.
Zákaz by mohly být pro Apple zlověstným znamením. Čína je největším zahraničním trhem pro výrobky společnosti a čínské prodeje představovaly v loňském roce 18% celkových prodejů společnosti. Apple nezveřejňuje prodeje iPhonů podle jednotlivých zemí, ale analytici výzkumné společnosti TechInsights odhadují, že v minulém čtvrtletí se prodalo více iPhonů v Číně než ve Spojených státech. Apple také vyrábí většinu svých iPhonů v čínských továrnách.

Jak informovala CNBC, že Čína zakázala úředníkům ústřední vlády používat telefony iPhone a že manažeři o zákazu informovali zaměstnance prostřednictvím chatových skupin nebo schůzek. Tyto zákazy byly rozšířeny i na státem podporované firmy, včetně energetického gigantu PetroChina, které zaměstnávají miliony pracovníků a ovládají rozsáhlé oblasti čínské ekonomiky.

Analytici Bank of America ve čtvrteční poznámce napsali, že potenciální zákaz iPhonů přichází v souvislosti s novou špičkovou vlajkovou lodí chytrých telefonů, kterou uvedl na trh čínský výrobce Huawei. Načasování je podle analytiků „zajímavé“.

Technologické společnosti se v důsledku této zprávy propadly, index Nasdaq Composite ve čtvrtek klesl o přibližně 0,9% a sektor polovodičů se propadl o více než 2%.

Zdroj: CNN, CNBC