Apple vydělává na hrách víc než Sony, Nintendo, Microsoft a Activision dohromady

Přidat na Seznam.cz

Apple není jméno, které by si člověk na první pohled spojoval s videohrami. Přesto je společnost z kalifornského Cupertina významným hráčem i v této oblasti. Apple vydělává na hrách víc než Sony, Nintendo, Microsoft a Activision dohromady, informuje deník Wall Street Journal.

Sony a Nintendo mají nejúspěšnější konzole na světě, Microsoft má Game Pass a herní gigant Bethesda a Activision Blizzard má hry jako Call of Duty a WoW. Dá se tedy říci, že tyto společnosti jsou giganty v oboru. Bohužel je však všechny zastínila jedna korporace, i když to na první pohled zní šíleně. Ano, Apple.

Wall Street Journal totiž analyzoval obrovské množství dokumentů z kauzy Epic vs. Apple a na jejich základě vypočítal, že Apple měl v roce 2019 v herním byznysu provozní zisk 8,5 miliardy dolarů. Deník ve své zprávě tvrdí, že tato částka je přibližně o dvě miliardy dolarů vyšší než provozní zisk, který společnosti Sony, Activision, Nintendo a Microsoft vydělaly na hrách ve stejném dvanáctiměsíčním období.

Analýza v podstatě dochází k závěru, že hry tvoří necelých 80 % příjmů App Store. Samotný provozní (herní) zisk Applu činí 12,3 miliardy dolarů. Celkový zisk je tedy ještě vyšší, neboť je známo, že kalifornská společnost získává pouze 30 % příjmů, zbytek mají vývojáři.

Apple jako hlavní herní společnost

Společnost Apple se ke zprávě vyjádřila a uvedla, že údaje z analýzy nejsou zcela správné, protože byly zohledněny všechny příjmy z her, ale pouze malá část potenciálních nákladů. Konkrétní čísla Apple neuvedl. I když analýza není v jednom či druhém bodě zcela správná, stále dobře poukazuje především na jednu věc. Apple je v oblasti her velmocí, i když sám hry nevyrábí.

Zdroj: wsj.com