Apple prohrál soud. Za patent má zaplatit přes 300 milionů dolarů

Přidat na Seznam.cz

V tomto procesu nejde o první překážku společnosti Apple. Výrobce iPhone se chce proti rozhodnutí odvolat.

Apple byl pokutován 308,5 miliony dolarů americkým okresním soudem. V tomto případě byla společnost Apple obviněna z použití patentů společnosti Personalized Media Communications (PMC) bez jejich svolení. PMC je společnost, která sama nevyrábí žádné produkty, pouze vlastní patenty.

Společnost PMC opakovaně žaluje jiné společnosti v IT světě na základě svých vlastních patentů, aby vydělala peníze pokutou od soudů a zavázala i ostatní společnosti k platbě licenčních poplatků. Případ proti společnosti Apple začal v roce 2015, kdy se společnost PMC obrátila k soudu a uvedla, že systém DRM společnosti Apple Fairplay používal patent číslo 8191 091 bez potřebného povolení.

Zpočátku byl Apple schopen zpochybnit platnost patentu PMC a nechat jej prohlásit za neplatný, protože byl příliš obecný. Ale odvolací soud toto rozhodnutí zvrátil v březnu 2020. Případ se tedy dostal k soudu.

Apple údajně zaplatí společnosti PMC 308,5 milionu dolarů
V soudním řízení porota rozhodla, že Apple by měl zaplatit 308,5 milionu dolarů jako průběžný licenční poplatek. Výše platby za licenci obvykle vychází z údajů o prodeji produktu nebo služby

Apple se chce odvolat
Po rozhodnutí společnost Apple uvedla, že je z rozhodnutí zklamaná a že se společnost odvolá. „Případy, jako je tento, vyvolané společnostmi, které nevyrábějí ani neprodávají produkty, potlačují inovace a nakonec poškozují zákazníky,“ uvedl Apple ve svém prohlášení.