Americké ministerstvo podalo antimonopolní žalobu na společnost Apple

Přidat na Seznam.cz

Ministerstvo USA se rozhodlo podat antimonopolní žalobu na společnost Apple. Jedná se již o 3 obžalobu, která byla podána ze strany ministerstva na společnost Apple, píše deník The Verge.

Dle dostupných informací se v antimonopolní obžalobě píše, že společnost Apple porušuje antimonopolní zákony. Dále je zde také popisováno chování firmy Apple. Zejména se jedná o zatěžování v rámci změny dodavatele u spotřebitele, a to i v souvislosti s vysokými cenami a zhoršené kvalitě. Podíl společnosti Apple na trhu s chytrými telefony v současnosti pokrývá cca 70 % a tím se společnost stává dominantní.

Silné argumenty byly předloženy

Dle profesorky antimonopolního práva Rebecci Haw Allensworthové se ministerstvu podařilo předložit velmi silné argumenty, oproti argumentům v předchozích obžalobách. Podobný názor zastávají i jiní odborníci na antimonopol.

Obžaloba je totiž postavena jako rozsáhlý obraz toho, jak společnost Apple poškozuje daného spotřebitele. V žalobě se uvádí například, že Apple upgraduje pouze svá vlastní zařízení a tím uměle snižuje atraktivitu služeb od jiných společností. Taktéž se uvádí, že Apple brání různým aplikacím, které mohou poskytovat platformu pro různé služby instalovat na telefony. Taktéž zřejmě společnost Apple hází klacky pod nohy konkurenčním chatovacím službám i hrám, které probíhají na serverech přímo v síti. Dále taktéž vadí ministerstvu politiky ohledně peněženky Apple Wallet. Problémem je i nedostatečná kompatibilita s chytrými hodinkami konkurence.

Zdroj: The Verge