Americká společnost odstoupila z práce na vakcíně COVID-19

Přidat na Seznam.cz

Merck & Co. přeruší práci na dvou vakcínách COVID-19 poté, co údaje z výzkumu ukazují, že jsou mnohem méně účinné než od konkurence. Byly vyvinuty ve spolupráci s francouzským Pasteurovým institutem.

Americká společnost Merck vyzkoušela tradičnější metody výroby vakcín – včetně navazující na předchozí práci na vakcínách proti spalničkám a ebole. Práce však neproběhla tak rychle jako práce konkurence u společnosti Pfizer nebo Moderna, jejichž vakcíny se již používají. Společnost Merck nedokončila nábor účastníků do raných fází bezpečnostního výzkumu až do konce roku 2020.

Podle Nicka Kartsonise, viceprezidenta pro klinické studie infekčních nemocí ve společnosti Merck, byly výsledky předběžných studií „zklamáním a poněkud neočekávaným“. Vakcíny generovaly méně neutralizujících protilátek k zastavení infekce koronavirem než jiné vakcíny. Rovněž způsobily obecně horší imunitní odpověď u lidí, kteří byli dříve infikováni.

Na jedné z těchto vakcín společnost Merck spolupracovala s Pasteurovým institutem ve Francii. Ústav však ujistil, že se jedná pouze o jednu ze tří testovaných vakcín, a bude pracovat na dalších dvou přípravcích, které jsou ve fázi preklinického testování.

Po oznámení o zrušení prací společnosti Merck & Co. padl na americký akciový trh. Do 18.30 českého času se cena akcií společnosti snížila o 0,5 procenta. Společnost má nyní hodnotu 204 miliard dolarů.

Merck & Co. 
Merck & Co. je mezinárodní farmaceutický koncern z USA. Společnost byla založena v roce 1891 jako dceřiná společnost německé společnosti Merck, ale v roce 1917 se ukázala její samostatnost. V současné době je Merck & Co. jednou ze sedmi největších farmaceutických společností na světě. Je kótována na newyorské burze od roku 1946 a je zahrnuta do průmyslového průměru Dow Jones.

Merck & Co. se proslavil ve světě dík způsobu hromadné výroby penicilin, jednoho z nejdůležitějších antibiotik v historii. Společnost také vytvořila streptomycin, první účinnou léčbu tuberkulózy.