Americká obchodní komise a 17 států žaluje Amazon

Přidat na Seznam.cz

Dominantní postavení velkých technologických společností na internetu je již dlouho trnem v oku ochráncům hospodářské soutěže. Americká obchodní komise nyní podala rozsáhlou žalobu na společnost Amazon, uvedl deník Spiegel.

Americké orgány pro hospodářskou soutěž podaly další žalobu na internetového giganta Amazon. Federální obchodní komise (FTC) se nyní zaměřila na „tržní podnikání“ americké společnosti a obvinila společnost z monopolního postavení, uvedl portál Tagesschau.

Antimonopolní žaloba FTC a 17 amerických států byla podána u federálního soudu v Seattlu, oznámil úřad v New Yorku. Stížnost obviňuje společnost Amazon z toho, že vylučuje konkurenty ze služeb v oblasti internetového tržiště, a tím potlačuje hospodářskou soutěž.

FTC, která je rovněž zodpovědná za ochranu spotřebitelů, obvinila společnost Amazon z „nezákonného udržování své monopolní moci v online obchodování pomocí protisoutěžních a nekalých strategií“. Agentura obvinila korporaci, že výměnou za prominentní umístění na platformě nutí obchodníky využívat její vlastní logistické a doručovací služby. Uvedla také, že Amazon postihuje prodejce, kteří nabízejí své zboží za nižší ceny na konkurenčních internetových stránkách.

Amazon je monopolista a využívá svého dominantního postavení tak, že kupující a prodejci musí platit více za horší služby, uvedla na tiskové konferenci předsedkyně FTC Lina Khanová. Prodejci platili Amazonu jeden americký dolar za každé dva vydělané dolary.

Společnost Amazon tato obvinění okamžitě popřela a obvinila FTC, že se odchýlila od svého poslání chránit spotřebitele a hospodářskou soutěž. Společnost se podle ní bude umět bránit u soudu.

Internetoví giganti se stali terčem útoku

Americká vláda a její agentury se již několik let zaměřují na internetové giganty, jako jsou Amazon, Google a Facebook, jejichž tržní síla vyvolává velké nepříjemnosti. Ještě v červnu FTC žalovala Amazon za to, že zákazníkům vnutil placené předplatné Prime. V současné době probíhá ve Washingtonu mamutí soudní proces proti společnosti Google kvůli obvinění z nezákonné monopolizace vyhledávačů.

Khanová, šéfka FTC jmenovaná prezidentem Joe Bidenem, má pověst obzvláště tvrdého člověka vůči technologickým společnostem. Utrpěla však již několik právních porážek, včetně pokusu zabránit převzetí vývojáře videoher Activision Blizzard softwarovou společností Microsoft.

Zdroj: spiegel.de, tagesschau.de, redakčně upraveno