Americká ekonomika vzrostla o 4,9 procenta, což je nejsilnější růst za téměř dva roky

Přidat na Seznam.cz

Ekonomika USA se ukazuje jako velmi silná. Navzdory vysokým úrokovým sazbám je vzestup překvapivě silný, uvedl deník Spiegel a webový portál Finanz Nachrichten.

Americká ekonomika dosáhla ve třetím čtvrtletí překvapivě silného růstu. V období od července do září rostla ekonomika nejrychlejším tempem od konce roku 2021. Vyplývá to z údajů ministerstva obchodu. Růst podpořily soukromé spotřebitelské výdaje, které zůstaly živé díky silnému trhu práce.

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 1,2 %. V přepočtu na roční bázi, tj. extrapolací na celý rok, činil nárůst 4,9 procenta. To je zřetelně více než 2,1procentní hospodářský růst ve druhém čtvrtletí a také více, než očekávali analytici pro třetí čtvrtletí. Ti očekávali růst ekonomického výkonu o 4,0 procenta.

Údaje o růstu v USA jsou extrapolované za celý rok, tj. přepočtené na roční bázi. Nejsou proto přímo srovnatelné s údaji o růstu v Evropě, kde se to nedělá. Abychom dospěli k přibližnému tempu růstu srovnatelnému s Evropou, museli bychom tempo růstu v USA vydělit čtyřmi.

V poslední době se objevily obavy, že rychlé zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem v boji proti inflaci by mohlo ekonomiku zadusit. Ukázalo se však, že zejména trh práce je stabilní, ačkoli Fed svým četným zvyšováním úrokových sazeb připustil i ochlazení trhu práce. Nízká nezaměstnanost totiž zvyšuje mzdy, protože zaměstnavatelé soutěží o pracovníky. To je v zásadě dobré pro zaměstnance, ale může to podněcovat inflaci.

Zdroj: spiegel.de, finanznachrichten.de, redakčně upraveno