Airbus zpomaluje expanzi ve výrobě

Přidat na Seznam.cz

Airbus může v roce 2022 těžit ze silného dolaru a zvýšit své příjmy. Krize však výrobce letadel nadále trápí a výroba roste pomaleji, než se plánovalo. V roce 2023 má být dodáno 720 letadel, tedy tolik, kolik bylo původně plánováno na loňský rok, uvedl deník Financial Times a deník Aero.

Výrobce letadel Airbus se sklání před pokračujícím nedostatkem dílů. Konkurent Boeingu si stanovil cíl dodat letos 720 letadel, to je tolik, kolik jich mělo být předáno zákazníkům v roce 2022. Neplánuje také rozšířit výrobu v takové míře, jak nedávno slíbil. „Upravujeme výrobu tak, aby odpovídala nabídce,“ uvedl šéf Airbusu Guillaume Faury. Měsíční produkce 65 letadel A320neo je nyní plánována až na konec roku 2024 a 75 letadel do roku 2026.

Odvětví se potýká s důsledky pandemie

V rámci prvních výluk propouštěli zejména američtí dodavatelé zaměstnance, kteří nyní citelně chybí. Faury hovořil o „nepříznivém obchodním prostředí, které brání tomu, aby se dodavatelský řetězec zotavil tak rychle, jak jsme očekávali“. Již v roce 2022 dodal Airbus 661 letadel, což je mnohem méně než původně plánovaných 720 letadel. V loňském roce Airbus svůj cíl dodávek několikrát snížil.

Airbus těžil ze silného dolaru

Tržby v roce 2022 vzrostly o 13 % na 58,8 miliardy eur, což je o něco více, než se očekávalo. Upravený provozní zisk se zlepšil o 16 procent na 5,6 miliardy eur. Pro rok 2023 Airbus předpovídá další zvýšení provozního zisku na šest miliard eur.

Zdroj: aero.de, ft.com