Airbus chce masivně rozšířit svou výrobu v Číně

Přidat na Seznam.cz

Evropský výrobce letadel Airbus plánuje výrazně rozšířit výrobu svého nejprodávanějšího letadla v Číně. Generální ředitel Airbusu Guillaume Faury v Číně oznámil, že skupina postaví ve svém závodě v Tchien-ťinu druhou výrobní linku. Tím se zdvojnásobí výroba letadel rodiny A320 na čínské půdě, uvedl deník The Financial Post.

Společnost doufá, že tak bude moci lépe těžit z objednávek letadel na jednom z největších světových leteckých trhů. Podle Fauryho je naprosto logické, že Airbus zvýší výrobu v Číně, protože tamní trh roste. Airbus vyrábí zde pro čínské letecké společnosti a pravděpodobně i pro další zákazníky v regionu.

Z Tchien-ťinu pochází již více než 600 letadel

Airbus k tomuto kroku přistupuje navzdory tomu, že předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v poslední době naléhá, aby se snížilo riziko přílišné ekonomické závislosti na Číně.

Faury doprovázel francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na jeho cestě do Číny. V padesátičlenné podnikatelské delegaci jsou také zástupci luxusní skupiny LVMH a energetické skupiny EDF.

Rámcová dohoda o rozšíření závodu byla podepsána v Pekingu za přítomnosti Macrona a prezidenta Číny. Podle dohody má být druhá výrobní linka v Tchien-ťinu uvedena do provozu v druhé polovině roku 2025.

Airbus vyrábí v Tchien-ťinu od roku 2008. Bylo zde dokončeno již více než 600 letadel A320. V současné době se vyrábějí čtyři letadla měsíčně, později v tomto roce se očekává, že se jejich počet zvýší na šest měsíčně.

S druhou výrobní linkou v Číně by měl Airbus celkem deset výrobních linek. Jinak má výrobce letadel čtyři v Hamburku, dvě v Toulouse a dvě v Mobile v USA, uvedl webový portál US News.

Zdroj: usnews.com, financialpost.com, airbus.com, redakce