Aerolinky Air France-KLM téměř zdvojnásobily čtvrtletní provozní zisk

Přidat na Seznam.cz

Francouzsko-nizozemská letecká skupina Air France-KLM vykázala pozoruhodný nárůst čtvrtletního zisku díky výraznému zvýšení počtu cestujících, uvedl webový portál RFI a portál Aerotime Aero.

Ve druhém čtvrtletí roku 2023 zaznamenala společnost Air France-KLM výrazný meziroční nárůst tržeb o 13,7 %, které dosáhly výše 7,62 miliardy eur (přes 182 miliard Kč). Provozní zisk rovněž překonal předpoklady a dosáhl výše 733 milionů eur (zhruba 18 miliard Kč). Nejpozoruhodnější je, že čistý zisk se ve druhém čtvrtletí téměř zdvojnásobil a vzrostl na 604 milionů eur z 324 milionů eur zaznamenaných ve stejném období loňského roku.

Jedním z hnacích faktorů tohoto pozitivního výsledku byla schopnost letecké společnosti přepravit v období duben-červen 2023 24,7 milionu cestujících. Kapacita ve druhém čtvrtletí dosáhla úctyhodných 92 % úrovně kapacity roku 2019, což poukazuje na postupné zotavování z problémů způsobených pandemií. Společnost Air France-KLM zůstává optimistická ohledně zbytku roku a očekává, že se její kapacita bude pohybovat kolem 95 %.

„Mám velkou radost, že situace na letištích je letos v létě mnohem lepší, a to včetně letiště Amsterdam Schiphol,“ uvedl Benjamin Smith, generální ředitel společnosti Air France-KLM. „Letošní sezóna je skutečnou zkouškou pro rok 2024, kdy bude Francie hostit olympijské a paralympijské hry v Paříži 2024, jejichž je Air France oficiálním partnerem.“

Skupina vytvořila upravený volný provozní peněžní tok ve výši 557 milionů eur. Obezřetné finanční řízení také umožnilo společnosti Air France-KLM výrazně snížit čistý dluh o 1,4 miliardy eur oproti konci roku 2022, čímž se dluh ke konci června snížil na 4,9 miliardy eur.

Zdroj: rfi.fr, aerotime.aero