Babišův rozvojový fond pro banky skončil fiaskem. Nepřišla do něj ani koruna

Přidat na Seznam.cz

Babišův rozvojový fond skončil fiaskem. Nepřitekla do něj dosud ani koruna. Babiš jako český premiér inicioval vytvoření Národního rozvojového fondu, do kterého slíbily banky poslat sedm miliard korun. Ani po dvou letech existence fondu však nezískal žádné finanční prostředky.

Informovaly o tom Hospodářské noviny a cesky.radio.cz na základě informací Národní rozvojové banky (NRB), pod niž fond spadá. Podle NRB zatím nebyly vybrány žádné projekty, které by banky mohly podpořit.

Čtyři největší banky se zavázaly poslat peníze právě až na konkrétní vybrané projekty.

Vytvoření fondu dohodl Babiš jako premiér v roce 2019 s bankami. Fond měl být alternativou zavedení sektorového zdanění bank, které prosazovala ČSSD, s níž bylo hnutí ANO ve vládě.

Cílem rozvojového fondu mají být investice do projektů umožňujících sociální a ekonomický rozvoj. Česká spořitelna, Komerční banka, Československá obchodní banka a UniCredit Bank slíbily do projektů v rámci fondu investovat až sedm miliard, což má vést k získání dalších zdrojů.

V první fázi zakladatelé fondu počítali, že by podpořili projekty až za 35 miliard.

V listopadu 2020 získal fond bankovní licenci nutnou k zahájení činnosti.

Podle fondu se nyní ve fázi konzultací připravuje osm projektů a to z oblasti dopravy a udržitelné mobility, energetiky, dostupného bydlení a kultury.

Projekty jsou však teprve v přípravné fázi. Jejich realizaci lze očekávat až za několik let.

Banky podle dohody pošlou peníze až na konkrétní projekty.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) již dříve připustil zavedení mimořádné daně z neočekávaného zisku. Mohla by se podle něj týkat právě například bank i dalších sektorů. Příjmy z daně by mohly být použity třeba na kompenzace vysokých cen energií.

Zdroj: Hospodářské noviny, cesky.radio.cz