Vydělávala tisícovku denně na babičkách a dědečcích. Nelegální domov důchodců u Brna šokoval i soudce
Neutuchající poptávky po místech v domovech pro seniory se chopila podnikatelka na Brněnsku, která ve svém domě mezi květnem 2021 a červnem 2022 provozovala vlastní domov důchodců. Dnes za to čelí trestnímu stíhání.
Za tisíc korun na den se seniorům dostalo potřebné péče, domov důchodců zajistil potřebné stravování, úklid, hygienu a zajistit i dohled nad užíváním léků. V domově pracovaly i pečovatelky, které klientům zajišťovaly odbornou péči. Služeb domova využilo nejméně deset seniorů, někteří z nich v domově zemřeli.
Úřady označily domov důchodců za nelegální
Podnikatelka však dnes stojí před soudem. Úřady totiž její počínání považují za nelegální, podnikatelce totiž chybělo potřebné oprávnění. Soudy ji přitom za neoprávněné provozování domu pro seniory potrestaly již v srpnu 2021.

Soud jí již v minulosti činnost v péči o seniory zakázal
Podle všeho si ale žena z rozhodnutí soudu nic nedělala a v provozování domova pro seniory vesele pokračovala dál. Orgány činné v trestním řízení poukázaly mimo jiné na to, že dům, ve kterém podnikatelka o seniory pečovala, nebyl pro takové účely vůbec uzpůsoben. Senioři byli navíc v domě ubytováni na základě podnájemní smlouvy.
„Nikomu jsem neublížila,“ hájí se
Podnikatelka se hájí, svým jednáním nikomu neublížila, naopak, nabídkou svých služeb pokrývala neutěšenou poptávku po místech v domovech pro seniory. Úřady ale její počínání vidí jinak, bez potřebných licencí totiž podle nic jde o závažné porušení zákona.
Ústavní soud její stížnost smetl ze stolu
Majitelce domova se rozhodnutí úřadů pochopitelně nelíbilo a obrátila se až na Ústavní soud. Ve své stížnosti uvádí, že seniorům poskytovala na základě podnájemní smlouvy pomoc, kterou potřebují, a to na základě živnostenského oprávnění coby osobní asistent.

Pro dobrotu na žebrotu
Úřady se však s takovým argumentem nespokojily, jakákoliv forma péče o znevýhodněné osoby totiž podléhá přísnému veřejnoprávnímu dohledu a monitoringu zacházení s osobami, což u takové formy poskytnutí pomoci není možné.
Za pomoc seniorům tříletá podmínka
Ústavní soud tak při nedávném jednání potvrdil trest prvoinstančního soudu v délce deseti měsíců vězení s podmíněným odkladem na tři roky za neoprávněné podnikání. Již v srpnu 2021 přitom ženě úřady zakázaly podnikatelskou činnost v oblasti poskytování sociálních služeb a služeb spojených s ošetřovatelstvím po dobu pěti let.
Zdroje: Novinky.cz, Brněnský deník