Pozor! Tento poplatek musíte odvést státu do 2. května, nebo se nedoplatíte
Už jste letos podávali daňové přiznání? Pokud ne, zjistěte si, zda se vás to vůbec týká a do kdy jej musíte odevzdat finančnímu úřadu.
Každý rok máme nějaké povinnosti a teď nemyslíme ty každodenní. Musíme řešit faktury, šetřit si peníze na opravy a mnoho dalšího. Mezi tyto povinnosti patří pro mnoho lidí i daňové přiznání. Velká část lidí o něm ví už od ledna, protože se podává každý rok. Daňové přiznání většina osob odkládá, jelikož si říkají, že ještě mají čas. Často to ale končí tím, že na něj nakonec zapomenou. Tím riskují pokutu z prodlení.
Jelikož už v současné době nemusíte jezdit na úřady osobně a ani nemusíte přiznání vyplňovat složitě na papíře, měl by si to každý ohlídat. Vše lze udělat z pohodlí domova a také přes datovou schránku. Víte, koho se daňové přiznání týká, kdy je deadline a jaké existují možnosti podání?
Proč vlastně musíme podávat daňové přiznání?
I když se tato povinnost netýká úplně všech, pro mnoho lidí je to otrava. Jsou ale určité důvody, kvůli kterým se toto přiznání dělá. Daňovým přiznáním státu ukážeme, kolik jsme si za minulý rok vydělali a zda musíme nebo nemusíme něco platit na daních. I když někteří lidé dělají přiznání neradi, nakonec mají alespoň hezký přehled o tom, kolik si vlastně vydělali a kolik zaplatili třeba na zálohách za sociální a zdravotní pojištění.
Překvapení v podobě přeplatku
Kromě toho, že máme hezký přehled, se také můžeme dozvědět, že jsme na zdravotním nebo sociálním pojištění zaplatili více, a tím pádem nám bude přeplatek vrácen. V opačném případě se také může ukázat, že jsme naopak zaplatili málo a ještě budeme muset doplácet. V každém případě si alespoň tyto záležitosti vyřešíme včas a není nutné poté řešit nedoplatky s penále.

Těchto osob se týká daňové přiznání
Zaměstnanci, kteří pracují pro jednoho zaměstnavatele a podepsali u něj růžový papír (prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob), nemusí přiznání podávat. Udělá to za ně zaměstnavatel v rámci ročního zúčtování daně.
Jestliže pracujete jen pro 1 zaměstnavatele a nepodepsali jste u něj růžový papír, můžete si podat přiznání sami a ještě uplatnit slevu na dítě nebo děti, případně na manžela či manželku bez příjmů. Daňové přiznání za rok 2024 musí podat každý, kdo měl zdanitelné příjmy vyšší než 50 000 Kč a přitom za něj nemůže zaměstnavatel provést roční zúčtování daně. Přiznání musí sami podat i zaměstnanci, kteří mají vedlejší příjmy vyšší než 20 000 Kč za rok.
Povinnost podat daňové přiznání se netýká pouze podnikatelů. Podávat jej musí i někteří zaměstnanci, kteří měli další příjem:
- vedlejší příjem vyšší než 20 000 Kč ročně (např. z pronájmu nebo z podnikání)
- více zaměstnavatelů současně
- příjmy ze zahraničí, akcie, ETF
Nejste si jistí, jestli musíte daňové přiznání podávat? Potom není nic jednoduššího, než se zeptat ve firmě vaší účetní nebo napsat e-mail na finanční úřad. Nevědomost bohužel nikoho neomlouvá.
Termíny, do kdy podat daňové přiznání
- Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2024 je do 1. 4. 2025.
- Chcete přiznání odevzdat elektronicky? Potom máte čas do 2. května 2025.
- S daňovým poradcem se termín prodlužuje do 1. července 2025.
Jak podat daňové přiznání?
Každá OSVČ má datovou schránku a od ledna 2025 pro ni platí povinnost podávat daňové přiznání přes ni.
- osobně – vyplněný formulář můžete donést osobně na finanční úřad
- poštou – formulář lze odeslat poštou
- přes datovou schránku – jednoduché odeslání formuláře přímo na příslušný úřad
- online přes Portál MOJE daně

Nestihli jste termín? Hrozí vám pokuta
I když podáváte přiznání až po termínu, děláte to úplně stejně, jako kdybyste stíhali. Úřady tolerují krátké zpoždění (cca 5 dní).
Daňové přiznání odevzdané po stanoveném termínu = pokuta ve výši 0,05 % z vyměřené daně za každý den prodlení.
Tato pokuta může dosáhnout maximálně 5 % z vyměřené daně, nejvýše však 300 000 Kč. Pokud je vypočtená pokuta nižší než 1 000 Kč, finanční úřad ji obvykle nevyměřuje.
Zdroje: financnisprava, e15, techsvet, idnes