Zima, plíseň a účet za elektřinu přes 7 000 korun. To, co udělal pan Honza, mu změnilo život a ušetřilo tisíce
Zima, vlhkost, plíseň a vysoké účty za elektřinu. I tak je možné žít v 21. století. Ačkoli někteří lidé takové podmínky snášejí, rozhodně nejsou bezbranní a mohou jednat. Stejně jako pan Honza.
Panu Honzovi je 43 let a bydlí sám. To by se dle všeho mělo projevit pozitivně minimálně v tom, že nebude platit tak vysoké zálohy za energie, což se aktuálně skutečně neděje. Není to ovšem tak dávno, kdy platil každý měsíc přes 7 000 Kč. Jeho byt navíc sužovala vlhkost a plísně. Ačkoli Jan několik let takovou situaci neřešil, nakonec se rozhodl jednat. Během několika měsíců tak zatočil s vlhkostí i plísněmi a snížil i účty za elektřinu – a to poměrně výrazně. Pokud tedy bojujete se stejnými „protivníky“, můžete se jeho kroky nechat inspirovat.

Vlhkost a plísně jsou minulostí
Pan Honza bydlí ve starším bytě, ve kterém by byla bez topení velká zima, za což nepochybně mohou i vysoké stropy, protože se nejedná o klasický panelák. Rovněž nějakou dobu trvalo, než daný prostor vytopil, což se projevilo na účtech za elektřinu. Nejprve se však zaměříme na jiný problém, který Honza ostatně také řešil jako první – totiž vlhkost. V jejím důsledku se v bytě na některých místech tvořily plísně, což jsou ve skutečnosti jednoduché houby, které však mohou dosti negativně působit na zdraví obyvatel daného prostoru.
Ve starším domě byla celkově hůře provedena hydroizolace, což má pochopitelně na vlhkost výrazný vliv. Nicméně pan Honza učinil i tak několik kroků, kterými výskyt plísní v podstatě eliminoval. Předně začal pravidelně větrat a správně ždímat a sušit prádlo (při sušení by okolo něj měl volně proudit vzduch). Zároveň si pořídil rostliny pohlcující vlhkost, konkrétně filodendrony, bromélie a navíc jednu dracénu. Asi nejefektivnější byl ovšem odvlhčovač vzduchu. Ten ho sice vyšel na 4 500 Kč, nicméně s vlhkostí v interiéru skutečně zatočil.
Upozorňujeme: Vzdušnou vlhkost v interiéru se obecně nevyplatí podceňovat, protože může vést k problémům s dýcháním nebo jiným zdravotním potížím. Samy plísně přitom způsobují rýmu, kašel a podílejí se na vzniku alergií.

Účty za elektřinu šly dolů. Jak?
Pan Honza však stále platil dost peněz za elektřinu, neboť v bytě používá tento zdroj energie nejen na vaření, osvětlení a k fungování jednotlivých spotřebičů, ale má rovněž elektrické vytápění. V takovém případě se pochopitelně výdaje nasčítají. Průměrná cena elektřiny pro domácnosti je v současné době zhruba 3,97 Kč/kWh. To je sice méně než v loňském roce, nicméně i tak se mohou účty vyšplhat do závratných výšin, takže se Jan po několika letech placení vloni konečně rozhodl jednat.
Nejprve uvažoval o změně dodavatele, což bývá nejefektivnější cesta, jak snížit částky na účtech za elektřinu. Ačkoli ho napadla i další řešení (např. výměna topení či zateplení), nakonec se vrátil k původní myšlence. Když si totiž o této problematice něco dohledával, stále častěji zjišťoval, že dodavateli platí výrazně více, než by nezbytně musel. Stěhoval se totiž před třemi lety a smlouvu uzavíral v době, kdy byly ceny energií o dost vyšší než dnes.
Přechod k jinému dodavateli
Pan Honza tak začal hledat výhodnějšího dodavatele, k čemuž použil nezávislý kalkulátor na webu ERÚ. Na internetu se přitom dočetl, že zákazníci se smlouvou na dobu neurčitou přeplácejí kvůli klesajícím cenám elektřiny. Nakonec si tedy našel nového dodavatele, vypověděl smlouvu u toho stávajícího a za tři měsíce přešel k levnějšímu. Nyní tak platí o 2 000 Kč měsíčně méně, což dělá 24 000 Kč ročně. K tomu navíc přispěl i dalšími kroky. Začal např. vytahovat spotřebiče ze zásuvky. Takzvaný standby režim je totiž neekonomický i neekologický.
Tip na závěr: Podle odborníků v letošním roce zákazníci se smlouvou na dobu neurčitou přeplatí dohromady 10 miliard korun. Skutečně se tedy vyplatí takovou situaci řešit – třeba právě změnou dodavatele.