Žádné nové oblečení celý rok? Lidé zkouší extrémní úsporný trend
Čím dál větší popularitu získává nový trend, který se snaží přimět k omezení spotřeby oblečení, kosmetiky nebo dalšího sortimentu, a to nejlépe minimálně jeden rok. Tato tendence je známá pod názvem “no new clothes” neboli “žádné nové oblečení”. Trendy jsou typické svým krátkodobým charakterem, avšak v případě tohoto přesvědčení najdeme potenciál k tomu, aby se stalo dlouhodobým zvykem. Jeho motivace totiž spočívá v otázkách udržitelnosti i osobních financí.
Omezení spotřeby jako reakce na rychlou módu
Trend získává na oblibě zejména mezi lidmi, kteří jsou zaměřeni na udržitelnost a minimalismus. Vznikl totiž jako reakce na rychle rostoucí spotřebu a neustálé pokušení podléhat reklamám nebo novým kolekcím. Jsme podvědomě přesvědčováni o tom, že potřebujeme nové věci, jenže jedním z důvodů jsou zejména tržby, nikoliv opravdový důraz na naše potřeby. My tolik věcí nepotřebujeme.
Například influenceři tedy začali na svých sociálních sítích šířit myšlenku, že si můžeme vystačit s tím, co už máme doma. Přizpůsobení se reklamním poutačům a nakupování nových věcí, které vlastně nepotřebujeme, je neudržitelné pro planetu i pro nás.
Do této iniciativy se zapojují jak jednotlivci, tak různé komunity nebo organizace. Někdy vyhlašují třeba soutěže, které vás inspirují k tomu výzvu vydržet.
Výzva pro planetu i naši peněženku
V poslední době je aktuálním tématem celosvětový problém klimatické změny. Řada odborníků upozorňuje v této souvislosti na dopad módního průmyslu, a to zejména v případě masové výroby nového oblečení. To se prodává často za nízké peníze a zároveň rychle končí na skládkách. Rychlá móda obecně vede k neudržitelnému životnímu stylu a nadměrnému plýtvání.
Podle studie Ellen MacArthur Foundation se ročně vyprodukuje víc jak 100 miliard kusů oblečení, tedy závazek nenakupovat povede ke snížení vlastní ekologické stopy.
Tedy nejenže připojení se k výzvě může v dlouhodobém hledisku šetřit planetu, výzva bude v první řadě šetřit naši peněženku. Za věci, které lze vyhodnotit jako aktuálně nepotřebné, utratíme v řádu tisíců korun. Může tak začít docházet k rychlým úsporám. Současně získáte nový pohled na věc, na materiální věci a zvyky v nakupování. Budete se víc soustředit na to, co již máte.

Proč vlastně nakupujeme?
Sophie Clarke, která k účasti v této výzvě nabádá, upozorňuje na fakt, že mnoho lidí často nakupuje z důvodu pocitu prázdnoty nebo nudy. Ovšem štěstí v nákupní tašce, a navíc v současné konzumní společnosti, bohužel nenajdete. Dostaví se možná tak pocit lítosti nad utracenými penězi nebo vlastní životní situací.
Je dobré si uvědomit, že rychlá móda může být závislost. Zatímco některé typy závislostí jako alkohol nebo hry jsou odsuzovány, u oblečení vás to možná hned nenapadne, protože podobně jako další pokušení v podobě sociálních sítí nebo rychlého občerstvení jde o zabalení do přijatelně kultivovaného hávu.
Řada lidí je také závislých na uspokojení představy o tom, jak chtějí vypadat. To poté často přiměje k nákupu oblečení nebo kosmetiky. Ovšem přizpůsobit se ideálním standardům krásy není nutné a navzdory tomu nákup, který pochází z pocitu nedostatku, provedeme.
Musíme si uvědomit, že obchodníci dobře vědí, jak vytvořit naléhavou nabídku, které neodoláme. Může jít například o avizování velké slevy. Avšak nevíme, kolik zboží stálo předtím. Nabídky jsou navíc v mnohých případech časově omezeny, což na spotřebitele vyvíjí tlak.
Minimalistické myšlení oceníme i v jiných oblastech
Pokud si začneme uvědomovat spotřebu v jisté oblastí svého života, například v nakupování, promítne se toto přemýšlení i do jiných oblastí. Budeme tak následně spokojení s menším množstvím i jinde. Možná přestanete kupovat nadbytečnou kosmetiku, dekorace nebo dokonce i potraviny.
Rozhlédněte se doma, co již máte. Pravděpodobně objevíte věci, které možná ani nepoužíváte, protože jste na ně zapomněli. Stejně jako v případě oblečení. Člověk nosí pouze malou část svého šatníku. Pokud si toto uvědomíme, možná sáhneme hlouběji do skříně místo do regálu v obchodě. Některé kousky si můžeme nechat upravit a hned máme novou věc.
Jestliže se vám zdá rok jako dlouhá doba, nejprve zkuste výzvu vydržet například měsíc nebo čtvrt roku. Zároveň zkuste využívat secondhandové zboží jako alternativu k novým věcem, pokud budete opravdu nějaký kousek oblečení potřebovat například na určitou příležitost. Další variantou je investice do dražší a kvalitní věci. Také se můžete naučit svoje oblečení upravovat, opravovat nebo nechávat opravovat.
Zdroje: ellenmacarthurfoundation.org, becomingminimalist.com, vogue.cz