Pravidlo 10 sekund dorazilo do bank. Říká svým klientům tuto zásadní věc
Peníze odešlete a za pár vteřin jsou na účtu. Nová pravidla EU zrychlují převody a slibují, že za ně nezaplatíte víc než obvykle.
Vzpomínáte si na dobu, kdy jste čekali i 3 dny než příjemci dorazí peníze, které jste odeslali? To už je dávno pryč. Dnešní moderní doba jde rychle kupředu a nyní přichází další změna. Jakých inovací se dočkáme tentokrát? Nová pravidla EU nutí banky zrychlit platby mezi státy EU na 10 vteřin. Chtějí, aby okamžité platby fungovaly kdykoli. I když už některé banky okamžité platby nabízí, nyní přichází na řadu také platby v eurech. Banky tedy budou muset zrychlit. Zjistili jsme, co se změní pro banky i pro běžné uživatele.
Jak funguje okamžitá platba?
Díky moderním technologiím máme už od roku 2019 možnost posílat okamžité platby (tedy jen u vybraných bank). České banky pro okamžitou platbu využívají systém CERTIS. Ten spravuje Česká národní banka. Ne všechny banky jsou do systému zapojené.
Tento typ platby funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Banka odesílatele i příjemce musí tuto platbu podporovat, aby bylo možné ji uskutečnit. Jestliže obě banky okamžitou platbu podporují, je možné dodržet 10 sekund pro převod peněz.
Banky, které aktuálně podporují okamžité platby
Podívejte se na seznam bank, které podporují okamžité platby a zjistěte, jestli je mezi nimi i ta vaše.
- Air Bank
- Česká spořitelna
- CREDITAS
- ČSOB
- Fio banka
- Komerční banka
- mBank
- MONETA
- Multitude Bank
- Oberbank
- Partners Banka
- PPF Banka
- Raiffeisenbank

Možné komplikace při převodu peněz
Nová evropská norma se může stát problémem pro banky. Jak je to možné, když už většina z nich okamžitou platbu podporuje?
„Nařízení o okamžitých platbách představuje dlouho očekávanou modernizaci plateb na jednotném evropském trhu. Zákazníci se nyní mohou rozloučit s nepříjemným čekáním dva nebo tři pracovní dny na přístup ke svým penězům,“ řekl pro Seznam Zprávy vedoucí poslanec Evropského parlamentu Michiel Hoogeveen. „Přinášíme něco, na čem lidem a podnikům skutečně záleží – převod peněz do 10 sekund kdykoli během dne,“ dodal.
Velké investice pro finanční instituce
„Dopad na banky bude skutečně velký hlavně v souvislosti se zákonem AML, protože okamžité platby se velmi složitě zadržují, i když je jejich omezení obvykle nastaveno na 50 000 eur. Velký dopad bude mít nařízení také na IT systémy bank, které budou muset začít fungovat ve vteřinách. Složitá bude pro banky i domluva s jejími korespondenty, protože ne všechny banky jsou přímo napojeny do ECB a jejího vypořádacího systému,“ řekl pro Seznam Zprávy Matěj Novák, člen představenstva České fintech asociace a zároveň zakladatele a šéf platební společnosti Easychange, která zprostředkovává platby do zahraničí.
Dle něj se banky nevyhnou obrovským investicím do změny předpisů a IT systému, aby se předcházelo podvodům. Útočníci získají možnost převést ve vteřině peníze přes celou Evropu. Zároveň je potřeba zmínit, že banky na této změně nic nevydělají. Zpoplatnění bude složité a kvůli konkurenci i nemožné.
S velkými investicemi počítá také ČSOB. „Nová legislativa pro nás bude znamenat nemalé náklady na vybudování infrastruktury pro procesování okamžitých plateb v rámci EU (SEPA Instant Payments). Součástí tohoto procesu je samozřejmě i implementace kontrolních mechanismů pro zajištění maximální bezpečnosti zpracování, kontroly na praní špinavých peněz a kontroly na sankční seznamy,“ říká mluvčí banky Michaela Průchová pro Seznam Zprávy.

Jak se tato změna dotkne běžných občanů?
Jestliže si platíte zdravotní nebo sociální pojištění, určitě víte o tom, že je potřeba posílat peníze do určitého data. Tato změna nám pomůže v tom, že pokud zapomeneme poslat peníze včas, díky okamžité platbě dorazí na účet příjemce ihned. Vyhnete se tak penále, které byste jinak za zpoždění platby obdrželi.
Do léta 2027 musí být hotovo. Převod eura za 10 sekund se stane normou
Přijímání okamžitých europlateb musí být v ČR zajištěno do 9. ledna 2027. Odesílání těchto plateb musí být umožněno do 9. července 2027. A jak to bude s poplatky? Banky smějí za okamžité europlatby účtovat poplatek, ale nesmí být vyšší než u běžné platby ve stejné měně. Pokud máte standardní převod zdarma, musí být zdarma i ten okamžitý.
Zdroje: e15, idnes, seznamzpravy, top.cz, penize.cz