Za únor okradli podvodníci stovky lidí. Jsou velmi důvěryhodní. Na toto si dejte pozor!
Ačkoli vám budou někteří lidé tvrdit, že Česko je plné podvodníků, v tomto ohledu na tom nejsme o nic hůře než jiné země. Nepoctivci každopádně mění taktiku. V současné době tak připravují důvěřivé lidi o obří sumy. Někteří jedinci jim přitom své těžce nabyté peníze ještě sami nosí!
Vydávání se za kriminalistu je trik, který je stejně starý jako tato policejní funkce. V současné době se přitom tento podvod, nyní značně zmodernizovaný, zase začíná nepoctivcům vyplácet. Podle skutečné Policie České republiky lidé jen v únoru těmto šmejdům „věnovali“ miliony korun. Inu, podvody se stále vyplácí. Proto buďte obezřetní. Falešní kriminalisté totiž mohou působit dosti důvěryhodně. Posviťme si tedy na jejich taktiku.
Fenomén falešných kriminalistů
Zapátráte-li v hlubinách internetu, zjistíte, že falešní kriminalisté v Česku řádí dlouhodobě. V roce 2008 se např. v Ostravě tři muži pomocí služebního odznaku kriminální policie vydávali za kriminalisty a následně přepadávali nic netušící nájemníky bytů. O pět let později zase jiní pánové zastavili na chodníku v centru Havířova seniorku, které namluvili, že kvůli vyšetřování krádeže musí v jejím bytě udělat domovní prohlídku. Důsledek? Ztráta peněz, zlatých prstýnků a řetízků.
Doba ovšem pokročila a podvodníci si už nemusí na ulici prošlapávat drahé boty, které si pořídili za peníze svých obětí, i když i do ulic se stále vydávají (viz níže). V současné době používají falešní kriminalisté telefon. Lidem tedy zavolá neznámé číslo, hlas na druhém konci „drátu“ se představí jako policista a volaného upozorní na nebezpečí. Pohádky to mohou být (h)různé. Často je to ta o napadení účtu a podezřelém pohybu peněz. Součástí však bývá i informace o tom, že si na danou osobu někdo vzal úvěr, a to přes jí podepsanou plnou moc.

Jak takoví podvodníci operují?
Někteří lidé v obavách o své peníze obdivuhodně rychle spolupracují, ačkoli pochopitelně existují i nedůvěřivci. Takovým skeptikům je ovšem volající osoba schopna poslat např. přes WhatsApp kopii svého „služebního průkazu“ a dokonce i profil podezřelého. Důvěru pak mohou vyvolat i tím, že je do podvodu zapojeno více lidí. Falešný policista vás tedy může přepojit na údajného pracovníka banky, který vám následně poradí, jak své úspory ochránit. Doplňme, že typický je rovněž psychologický nátlak, kterému nemusí být pro některé osoby lehké nepodlehnout.
„Podvodník vydávající se za policii ČR, působí suverénně. Při mé zmínce, že to může být podvod, se smál. Nakonec chtěl odsouhlasit, že beru na své riziko, že hledaná osoba s plnou moci, kterou jsem údajně podepsala, si na ni může vzít úvěr,“ podělil se jeden z přispěvatelů o taktiku falešných kriminalistů na webu Vyhledatcislo.cz.

Když se daří, tak se daří
Tento týden médii proběhla zpráva, že falešný policista a bankéř na Benešovsku vylákali ženu se statisíci korunami v hotovosti ven. Další taktika podvodníků totiž spočívá v tom, že postižení mají své peníze vybrat a předat kurýrovi či pracovníkovi banky. Ten je má po podepsání dokumentu o převzetí odvést a uložit na bezpečný účet. Podvodníci tedy nechtějí poslat peníze na účet, ale často žádají o osobní předání. Výše zmíněná žena si naštěstí včas uvědomila, že tady něco nehraje. Zavolala tedy na policii, kde se dozvěděla, že jde o podvod. Další lidé ovšem šmejdům naletí a sami jim odevzdávají velké sumy peněz.
„Nově roste počet případů, kdy lidé předávají peníze osobně, přímo do rukou podvodníků. Jen za únor 2025 takto naši klienti odevzdali falešným kurýrům přes tři miliony korun, což je víc než za celý rok,“ uvedl pro Seznam Zprávy manažer klientské bezpečnosti v České spořitelně Petr Zíma.
Zdroje: Seznam Zprávy, iDnes, Novinky, ČT24