Odevzdali jste daňové přiznání včas? Tohle vás může příjemně překvapit už za pár dní
Máte již odevzdané daňové přiznání? Odevzdáváte v listinné, nebo elektronické podobě? Vzniknou u vás přeplatky? Jak vám budou vráceny? Finanční správa informovala o jejich vyplácení.
Podali jste přiznání? Přeplatek dostanete do 2. května
Termín pro odevzdání daňového přiznání v listinné podobě je 1. dubna, elektronickou formu můžete zasílat až do 2. května. Pokud za vás podává přiznání daňový poradce nebo advokát, máte čas do 1. července. Ve totožných lhůtách je nutné stanovenou daň také uhradit. Jestliže máte ze zákona zřízenou datovou schránku, musíte podávat elektronicky.
Některé daňové poplatníky pak čeká vrácení přeplatku. Finanční správa avizovala, že zpracování a následné vyplácení zahájí po 1. dubnu, jestliže jste přiznání podali do tohoto data. Nezáleží na tom, zda jste podávali v papírové, nebo elektronické podobě. Zmíněný termín se týká i těch poplatníků, kteří podali daňové přiznání s předstihem.
Správce daně bude zasílat příslušné částky na bankovní účty poplatníků. Stane se tak do 30 dnů po uplynutí základní lhůty pro podání přiznání, což je 2. května. Přeplatek bude za těchto podmínek vyplacen tehdy, pokud jste s podáním daňového přiznání požádali o vrácení přeplatku.
Generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová upozorňuje, že elektronické přiznání je nutné podat včas, pokud chcete vrátit přeplatek co nejdříve. Pokud nestihnete podat do konce března listinnou podobu, třicetidenní lhůta pro vrácení peněz začne běžet až od následujícího dne po podání přiznání.
O přeplatek musíte požádat
Finanční správa nevrací přeplatky vzniklé na základě podání daňového přiznání automaticky, takže je třeba o ně požádat. Pokud byste si o peníze nezažádali, částka by zůstala evidována na osobním daňovém účtu u správce daně.
V případě listinné formy je nezbytné žádost podepsat, a to jednou u daňového přiznání a jednou přímo u žádosti. V elektronicky podaném přiznání se žádá na konci formuláře a podpis je proveden autorizací elektronického podání.
Jestliže jste již přiznání odevzdali a zapomněli o přeplatek požádat, lze žádat i zpětně. Napište volný text adresovaný věcně a místně příslušnému finančnímu úřadu. Uveďte své identifikační údaje, číslo bankovního účtu a výši přeplatku. Žádost můžete podat elektronicky prostřednictvím portálu Moje daně nebo papírově na podatelně finančního úřadu či poštou.

Kdy vzniká nárok na přeplatky?
Advokát Ondřej Preuss přibližuje, za jakých okolností může přeplatek vzniknout. „Nárok na vrácení přeplatku na dani vám vzniká v okamžiku, kdy jste za loňský rok zaplatili vyšší zálohy na daň, než jste nakonec museli. Vedle něj se také někdy setkáváme s přeplatkem za zdravotní či důchodové pojištění.“ Pokud vám po sečtení příjmů a výdajů, započtení zaplacených záloh a uplatnění slev a odpočtů vyjde kladný výsledek, máte nárok na přeplatek.
Pokud jste zaplatili příliš velké částky na zálohách nebo jste například uplatnili větší množství slev na dani či daňové odpočty, dostanete peníze zpět.
Jestliže vykonáváte práci na základě podepsané dohody o provedení práce, může vám vzniknout nárok na vrácení daně. Do ročního daňového základu ve výši 205 600 korun se daň z příjmu fyzických osob neplatí, proto vám bude vrácena. Důvodem je sleva na poplatníka ve výši 30 840 korun. Pokud jste v roce 2024 vydělali do 10 000 korun za měsíc a nepodepsali jste prohlášení k dani, byla vám z měsíční odměny odváděna daň v hodnotě 15 procent. Podejte dobrovolně daňové přiznání a daň vám bude vyplacena. Často jde o případy studentů nebo důchodců.
Přeplatky můžete využít na spoření nebo dovolenou
Vrácení přeplatku, nebo případně například srážkové daně, vás na jaře určitě potěší. Stačí pouze vymyslet účel navrácených peněz. „Vrácené přeplatky obvykle využívám na investici v rámci podniku nebo do vzdělávání, tedy kurzů nebo školení,“ popisuje podnikatel Mirek.
Peníze, které vám najednou přijdou, můžete také uložit na spořicí účty nebo investovat do fondů. Mohly by se hodit také na splacení dluhů, pořízení potřebných věcí nebo například dovolené za odměnu. V každém případě se vyplatí podat daňové přiznání včas.