Noví králové na trhu práce. Vydělají až 10 000 Kč za den
Na trhu práce se pohybují lidé, jejichž týdenní výdělky by byly pro mnohé Čechy fantastické i jako měsíční plat. V některých oblastech se tedy pohybují velké finance, které mohou být velmi lákavé.
Od 1. ledna 2025 činí minimální mzda v České republice pro týdenní 40hodinovou pracovní dobu 20 800 Kč měsíčně, případně 124,40 Kč za hodinu. Na trhu práce se ovšem vyskytují lidé, kteří se pohybují v poněkud jiných finančních sférách. Za to, že tyto oblasti zažívají boom, může digitální ekonomika, automatizace a nekončící oblíbenost sociálních sítí. Vydělané částky přitom mohou být pro někoho až astronomické, byť je samozřejmě nutné doplnit, že ne všichni na ně dosáhnou.
Programátoři
Vývoj informačních technologií zapříčinil, že je na trhu práce dlouhodobě sháňka po programátorech. Ještě před dvěma lety si tak mohl nastupující programátor pouze s rokem praxe říci o plat až 80 000 Kč. Byť už dnes musejí junioři své nároky často snížit, zkušení profesionálové si mohou bez problémů přijít i na šestimístnou částku měsíčně. Musíme ovšem doplnit, že mezi jednotlivými zaměstnanci a freelnacery existují velké finanční rozdíly. Roli v tom mohou hrát nejen jejich zkušenosti, ale také odborné znalosti. I v této oblasti je přitom dosti důležitý jistý talent a neustálé učení.
„Probíhající automatizace a implementace AI postupně omezí počet IT specialistů, kteří vykonávají rutinní práci, jako je údržba a správa systémů, zpracování dat a podpora uživatelů. Také bude čím dál nižší poptávka po vývojářích, kteří pracují se zastaralými technologiemi a programovacími jazyky. Je proto důležité, aby se odborníci neustále rozvíjeli a rozšiřovali si obzory v oblasti aktuálních technologií,“ vysvětlila pro web Kurzy.cz ředitelka obchodního oddělení a oddělení péče o zákazníky společnosti smitio Kateřina Marešová.

Influenceři
Současnému světu nevládne psané slovo, ale videoobsah, který dnes navíc může vytvářet v podstatě každý. Většina jedinců sice neprorazí či velmi rychle upadne v zapomnění, ale existují rovněž veleúspěšní influenceři, tedy osobnosti na sociálních sítích a dalších sociálních médiích. V dnešní době některé Čechy solidně živí pravidelné podcasty, nicméně právě videa od populárních inluencerů mohou mít obrovské množství zhlédnutí. To se pak pochopitelně projevuje i finančně.
Zřejmě nejúspěšnějším českým influencerem posledních let je Martin Mikyska, který je více známý jako Mikýř. Ten se ostatně proslavil i v soutěži TV Nova Survivor. Za měsíc přitom vydělá několik milionů korun. Takový Přemek Forejt pak za kontroverzní spolupráci s fastfoodovým řetezcem McDonald’s dostane 18 milionů korun za tříletou spolupráci. Tito pánové ovšem nejsou jediní, kteří mohou jedním instagramovým příspěvkem vydělat peníze, o kterých se většině Čechů ani nesnilo.
„Ti nejdražší influenceři si účtují za jeden instagramový post až kolem 100 tisíc Kč. Co se týče storieček, tak cena bývá ve srovnání s cenou za post zhruba poloviční,“ vysvětlil pro Médium.cz Jakub Speaker Jíra, sám influencer.

Investoři
Investoři jsou lidé, kteří používají vydělané peníze k vydělávání dalších peněz. Ačkoli tato aktivita existuje mnoho desítek let, s rozvojem online světa se na ni zaměřuje stále více lidí, a to včetně mladších ročníků. Jak je ostatně patrné z výzkumů, v Evropě výrazný přibývá mladých investorů. To platí i pro Česko. Podle průzkumu společnosti Dynata uvedlo pouze 27 % Čechů ve věku 18 až 24 let, že vůbec neinvestuje. Vydělávání za pomoci investic je tedy lákavé napříč generacemi.
Investování obecně přináší větší potenciál na zhodnocení peněz než třeba spoření, byť přináší také větší rizika. Mezi nejrizikovější oblasti přitom patří kryptoměny, které často lákají právě mladší ročníky. V každém případě mezi snadno dostupné investiční nástroje patří ETF neboli burzovně obchodované fondy. Stále častěji se přitom investory stávají i tzv. čeští dolaroví milionáři, kteří si své peníze vydělali podnikáním. Hlavním zdrojem jejich současného bohatství jsou investice, a to především v podobě akcií.
„Akcie představují pro dolarové milionáře téma ke konverzaci a jsou tou složkou jejich portfolia, se kterou tráví nejvíce času a zajímají se o ně denně. Inspiraci na zajímavé akciové příležitosti získávají od bankéře či poradce, případně z investičních zpravodajů či doporučení investičních bank,“ cituje web Seznam Zprávy J&T Banku.
Zdroje: MPSV, Deník, Médium, Forbes, Seznam Zprávy