Největší podvody v Česku: Tomuhle veřily statisíce lidí a přišly o miliony
Existuje spousta podvodných kauz, kde podvodníci slibovali skvělé zisky, pomoc nemocným dětem a vyléčení͏ z léčitelné nemocí.͏ Opravu to byly složité lži které poškodily životy ͏mnoha důvěřivým lidem. Jak tyto podvody pracovaly,͏ proč jim lidé věřili a co si můžeme vzít jako poučení?
V ͏Česku se v posledních letech objevilo ͏pár velkých podvodů, které měly něco společného. Využívaly lidskou důvěřivost, ͏dobrosrdečnost nebo touhu po snadném zisku. Podvodníci se nebáli manipulaci, klamání ani bezcitného zneužití zoufalých͏ lidí. Podívejme͏ na čtyři͏ velké kauzy, které připravily tisíce lidí o jejich úspory a naděje.
Největší podvod s charitou
Když vám někdo zavolá s prosbou o pomoc nemocným dětem nebo lidem s hendikepem, většina z nás neváhá a chce přispět. Na tom stavěli desítka podvodníků, kteří v Česku organizovali falešné charitativní sbírky. Během několika let se jim podařilo vylákat peníze od 40 000 lidí, celkem 64 milionů korun. Podvodníci založili neexistující nadace, například „Nadační fond snů a nadějí“ a přes telefonní operátory oslovovali důvěřivé lidi. Tvrdili, že finance půjdou na nemocné děti nebo podporu hendikepovaných. Jako „důkaz“ nabízeli dárce drobné upomínkové předměty nebo certifikáty. Celý podvod byl rozkryt, když si na nesrovnalosti začali stěžovat lidé a média začala případ řešit. Policie skupinu odhalila a označila tento podvod za největší charitativní podvod v dějinách ČR.

Pyramidová hra J.O. Investment
Investiční podvody v Česku nejsou ničím novým. Společnost J. O. Inv͏estment,͏ po vedením Jakuba Ortinského, slibovala lidem vysoké zhodnocení peněz. Ve skutečnosti to byla jen běžná pyramidová hra, kde ͏noví lidé dávali peníze těm starším a celý systém se nakonec zhroutil. Společnost ͏platila prvním lidem z ͏financí, které posílali ͏noví členové. Když͏ peníze došly, společnost se zhroutila a ͏hodně lidí ͏přišlo o svoje finance.
Falešný léčitel
Podvodníci se často zaměřují na lidi, kteří jsou v zoufalé situaci a hledají naději. Falešný léčitel z Chomutovska využíval zoufalství nemocných a vylákal z nich přes 3, 5 milionu korun. Tento „léčitel“ se vydával za šamana a tvrdil, že umí léčit rakovinu, odstraňovat prokletí nebo přivolat štěstí. Svým obětem nabízel rituály, „léčivé“ kameny nebo speciální modlitby. Některým lidem dokonce tvrdil, že jejich nemoc zmizela, pokud zaplatí další částku. Léčitel byl zatčen policií.
Podvodné „letadlo“
Další masivní podvod, který připravil tisíce lidí o jejich úspory, se odehrál v letech 2000 až 2006. Trojice podvodníků během šesti let vylákala neuvěřitelných 398 milionů korun od 5 851 lidí. Fungovali na principu tzv. letadla, neboli pyramidové hry, kdy peníze nových investorů sloužily k výplatě těch starších. Podvodníci lákali důvěřivé lidi na pohádkové zisky. Stačilo investovat a peníze se údajně několikanásobně zhodnotily. Lidé, kteří na začátku do systému vstoupili, skutečně nějaké výnosy měli, což motivovalo další k zapojení. Když ale příliv nových investorů ustal, celá pyramida se zhroutila a tisíce lidí přišly o své peníze. Podle vyšetřování organizátoři tohoto podvodu účelově používali složité účetní operace a promyšlené manipulační techniky, aby udrželi důvěru obětí co nejdéle. Mnozí investoři se dostali do dluhů, protože si na „jistý“ výdělek brali úvěry a půjčky. Případ se dostal před soud a organizátoři pyramidové hry byli obžalováni z rozsáhlého podvodu.

Jak se bránit podvodům?
Podvodníci jsou čím dál rafinovanější, ale existují způsoby, jak se jim vyhnout. Buďte skeptičtí k nerealistickým nabídkám. Pokud vám někdo slibuje zázračné zisky, uzdravení nebo jiné nereálné věci, je to podezřelé. Ověřujte si informace. Pokud chcete přispět na charitu nebo investovat, zjistěte si, zda daná organizace opravdu existuje. Nikdy neposílejte peníze neznámým osobám předem. Důvěřujte, ale prověřujte!
Zdroje: idnes.cz, novinky.cz, idnes.cz, irozhlas.cz