Užitečný kvíz: Jak umíte hospodařit s penězi? Udělejte si test, otevře vám oči
Každý člověk, který vydělává peníze, nejspíš oplývá určitou mírou finanční gramotnosti. Avšak jde o dovednost, kterou nás ve škole nikdo nenaučí, všichni jsme samouci v průběhu života. Máte přehled o tom, jak umět hospodařit? Zkuste náš kvíz.
Umět hospodařit s penězi je nutnost
V první řadě je nutné mít přehled o svých měsíčních příjmech a výdajích. Jestliže na tento proces konsolidace transakcí nejste zvyklí, může vám unikat například to, za co utrácíte nadbytečně. V každém případě cílem je, aby příjmy převyšovaly výdaje.
Do příjmů patří pravidelné příjmy jako mzda nebo příjem z podnikání, dále přídavky nebo podobné dávky. Do výdajů spadají veškeré výdaje včetně těch drobných jako káva nebo předplatné. Ve chvíli, kdy budete mít sestavený rodinný nebo osobní rozpočet, zjistíte, že některé platby můžete příště vynechat.
S tím souvisí také jednoduché pravidlo. Vyhněte se impulzivním nákupům, ve kterých lze utopit více peněz, než si myslíte. Občas samozřejmě sobě nebo blízkým kupte něco hezkého pro radost, ale nekupujte vše, co vidíte, a už vůbec neřešte například špatnou náladu nakupováním. Dostaví se pouze krátkodobá radost a v dlouhodobém hledisku se negativní rozpoložení ještě prohloubí vlivem prázdné peněženky.
1. Co znamená pravidlo 50/30/20?
a) To znamená, že 50 % potřebuji vydělat, 30 % mohu utratit a 20 % mám k dobru.
b) To znamená, že bych měl/a vydělat alespoň 50 tisíc, z toho 30 tisíc mám na běžné výdaje a 20 tisíc mohu utratit za to, co mi udělá radost.
c) To znamená, že 50 % příjmů by mělo jít na nezbytné výdaje představující potřebné životní náklady. Dalších 30 % může putovat na zábavu a zbylých 20 % by mělo být uloženo bokem.
2. Jakým způsobem nakupujete potraviny?
a) Obvykle plánuji nákupy potravin dopředu, vytvářím seznamy a těch se pak držím.
b) Nakupuji ve chvíli, kdy mi něco chybí. Jdu a koupím, co se mi líbí.
c) Obvykle mám nákupní lístek, ale nakoupím ještě další řadu věcí, které jsou ve slevě.
3. Jak řešíte předplatná různých služeb jako Netflix, Spotify apod.?
a) Platby za některá předplatná mi odchází. V minulosti jsem občas začal/a platby zasílat za něco, co mě aktuálně zajímalo. Upřímně nevím přesně, kolik takových služeb využívám.
b) Tyto měsíční náklady mi nepřijdou podstatné, nejedná se o výrazné částky.
c) Hlídám si, abych platil/a jen taková předplatná, která pravidelně využívám. Chci mít přehled, kolikrát měsíčně službu využiji. Zároveň znám jiné alternativy, které bych mohl/a použít. Snažím se také využít výhodných nabídek pro více členů domácnosti nebo od operátorů.
4. Jste si vědomi možností úspor energií?
a) Spotřeby energií pravidelně kontroluji. Více to nerozebírám, protože energie se stejně musí platit tak jako tak a já svítit potřebuji.
b) Snažím se používat úsporné spotřebiče, na spotřebu dbám a výpisy pravidelně kontroluji. Přemýšlím, proč jsem například za dané období spotřeboval/a více vody než obvykle. Zbavuji se nehospodárných žárovek, odvzdušnuji topení, vytápím místnosti s rozvahou a zvažuji pořídit zařízení chytré domácnosti pro regulaci spotřeby energií.
c) Snažím se neplýtvat, zháším, vypínám vodu, kontroluji štítky na spotřebičích, avšak detailně se tím dále nezabývám.
5. Chodíte do restaurací, objednáváte si jídlo, kupujete kávu v kavárně nebo si raději občerstvení připravíte doma?
a) Pokud to okolnosti dovolí, vařím doma a svačiny připravím večer předtím, než jdu spát. Dříve jsem si kupoval/a cestou do práce kávu a zákusek, ale nyní si kávu uvařím doma a tím pádem ušetřím na denní dávce kávy přibližně neuvěřitelných 60 korun. Jídlo objednávám pouze někdy, spíše svátečně pro zlepšení dne.
b) Stravuji se obvykle v restauracích, rád/a chodím do fastfoodů a kávu kupuji na cesty v hezkých kelímkách s obrázky a nadepsaným jménem. To mi zlepší den. Tuším, že výdaje na takové stravování jsou asi velké, ale upřímně ani přesně nevím, v jaké výši. Zkrátka jíst musím a suroviny na vaření taky něco stojí.
c) Jídlo si objednávám docela často, nemám na vaření moc čas. Je to asi dražší, ale namísto vaření a domácích příprav se chci věnovat práci a vydělávat peníze. To je přece logické, když chci šetřit.

6. Jakým způsobem plánujete dovolenou?
a) Nechci utrácet, ale někdy podlehnu spontánním rozhodnutím a zaplatím zájezd, který je docela drahý, zato program je opravdu zajímavý. Současně vím, že se budu muset uskromnit někde jinde, ale zatím nevím kde.
b) Upřímně si klidně vezmu půjčku, jen abych prožil/a krásnou dovolenou, protože si ji vážně zasloužím. Nafotím hodně fotek a aspoň budu mít co ukazovat.
c) Přemýšlím, jaké nabídky by byly nejvýhodnější. Chci dopřát dovolenou celé rodině a snažím se najít first minute nebo last minute nabídky. Pokud by si to situace žádala, navrhnu rodině dovolenou v českém kempu, což by mohlo vyjít levněji. Jde mi o to, abychom si oddychli a strávili nějaký čas spolu. Zároveň se snažím šetřit na dovolenou dopředu.
7. Jak nakupujete oblečení?
a) Pořizuji, co potřebuji. Zároveň chci šetřit svoji peněženku i planetu a nakupuji v secondhandech nebo jinými způsoby zboží z druhé ruky. Nevnímám jako důležité nosit věci dle posledních trendů a nakupovat nové kolekce.
b) Oblečení nakupuji často, nové a podle poslední módy. Je to moje vizitka, šaty dělají člověka.
c) Občas jdu nakupovat, i když nic nepotřebuji. Avšak vím, že mi nové kousky zlepší náladu. Nakoupím pak poměrně hodně věcí, z nichž některé si ani nezkouším. Doma pak zjistím, že mi moc nesedí, takže je časem vyhodím. Ale byly ve slevě, tedy jsem neodolal/a.
8. Přemýšlíte, kolik utratíte za dopravu?
a) Jezdím autem nebo tramvají dle toho, jak se mi chce. Auto platit musím, jízdenky taky a upřímně v tom nevidím zvlášť velké rozdíly.
b) Hlídám měsíční výdaje na automobil, výši povinného ručení a vydané částky v autoservisu. Bydlím a pracuji ve městě, přičemž se snažím využívat MHD. Takové cesty jsou více ekologické a zároveň levnější, protože mám předplacenou časovou jízdenku. Uber nebo Bolt využiji výjimečně. Rád/a chodím také pěšky nebo se protáhnu jízdou na kole.
c) Chci jezdit co nejlevnější, tak jezdím především vlakem. Je pohodlný a prostorný. Mohu tam dát i své kolo a to pak používám po městě. Někdy jsem z toho tak unaven/a, že si zaplatím první třídu nebo pořádné jídlo ve vlaku, abych se odměnil/a za ten sportovní výkon.
9. Věnujete pozornost spoření?
a) Samozřejmě chci spořit. Každý měsíc pošlu libovolnou částku na spořicí účet. Nějak to tam přibývá a to je hlavní. Kdybych musel/a koupit třeba lednici, asi bych na ni měl/a.
b) Kontroluji rozpočet a mám stanovenou částku, kterou chci každý měsíc ušetřit. Ihned po výplatě ji zašlu na spořicí účet. Zároveň hlídám, kde je spoření nejvýhodnější, a porovnávám nabídky jednotlivých bank. Zvažuji investice například do nemovitostního fondu nebo do dluhopisů. Pokud by mě čekal nečekaný výdaj v domácnosti, nepřekvapí mě.
c) Nevím, proč spořit. Stejně nevím, jestli se vůbec dožiji důchodu. A pokud by se mi rozbila pračka, nebudu chvíli prát.
10. Jaký máte vztah k půjčkám?
a) Velice kladný. Mám jich hodně a už ani nevím na co.
b) Půjčky jsou dobré, můžete tak letět na dovolenou nebo mít na vánoční dárky.
c) Půjčky jsou v některých případech nevyhnutelné. Je poté nutné tyto výdaje zahrnovat do přehledu měsíčního rozpočtu a mít situaci pod kontrolou. Nechci se dostat do nepříjemné situace.
Správné odpovědi
- c) To znamená, že 50 % příjmů by mělo jít na nezbytné výdaje představující potřebné životní náklady. Dalších 30 % může putovat na zábavu a zbylých 20 % by mělo být uloženo bokem.
- a) Obvykle plánuji nákupy potravin dopředu, vytvářím seznamy a těch se pak držím.
- c) Hlídám si, abych platil/a jen taková předplatná, která pravidelně využívám. Chci mít přehled, kolikrát měsíčně službu využiji. Zároveň znám jiné alternativy, které bych mohl/a použít. Snažím se také využít výhodných nabídek pro více členů domácnosti nebo od operátorů.
- b) Snažím se používat úsporné spotřebiče, na spotřebu dbám a výpisy pravidelně kontroluji. Přemýšlím, proč jsem například za dané období spotřeboval/a více vody než obvykle. Zbavuji se nehospodárných žárovek, odvzdušnuji topení, vytápím místnosti s rozvahou a zvažuji pořídit zařízení chytré domácnosti pro regulaci spotřeby energií.
- a) Pokud to okolnosti dovolí, vařím doma a svačiny připravím večer předtím, než jdu spát. Dříve jsem si kupoval/a cestou do práce kávu a zákusek, ale nyní si kávu uvařím doma a tím pádem ušetřím na denní dávce kávy přibližně neuvěřitelných 60 korun. Jídlo objednávám pouze někdy, spíše svátečně pro zlepšení dne.
- c) Přemýšlím, jaké nabídky by byly nejvýhodnější. Chci dopřát dovolenou celé rodině a snažím se najít first minute nebo last minute nabídky. Pokud by si to situace žádala, navrhnu rodině dovolenou v českém kempu, což by mohlo vyjít levněji. Jde mi o to, abychom si oddychli a strávili nějaký čas spolu. Zároveň se snažím šetřit na dovolenou dopředu.
- a) Pořizuji, co potřebuji. Zároveň chci šetřit svoji peněženku i planetu a nakupuji v secondhandech nebo jinými způsoby zboží z druhé ruky. Nevnímám jako důležité nosit věci dle posledních trendů a nakupovat nové kolekce.
- b) Hlídám měsíční výdaje na automobil, výši povinného ručení a vydané částky v autoservisu. Bydlím a pracuji ve městě, přičemž se snažím využívat MHD. Takové cesty jsou více ekologické a zároveň levnější, protože mám předplacenou časovou jízdenku. Uber nebo Bolt využiji výjimečně. Rád/a chodím také pěšky nebo se protáhnu jízdou na kole.
- b) Kontroluji rozpočet a mám stanovenou částku, kterou chci každý měsíc ušetřit. Ihned po výplatě ji zašlu na spořicí účet. Zároveň hlídám, kde je spoření nejvýhodnější, a porovnávám nabídky jednotlivých bank. Zvažuji investice například do nemovitostního fondu nebo do dluhopisů. Pokud by mě čekal nečekaný výdaj v domácnosti, nepřekvapí mě.
- c) Půjčky jsou v některých případech nevyhnutelné. Je poté nutné tyto výdaje zahrnovat do přehledu měsíčního rozpočtu a mít situaci pod kontrolou. Nechci se dostat do nepříjemné situace.
Čím většího počtu správných odpovědí jste dosáhli, tím jste na tom s finanční gramotností lépe. Pravděpodobně si hlídáte příjmy, výdaje a dovedete spořit. V opačném případě se zkuste zamyslet, co můžete v rámci svých financí zlepšit, kde lze ušetřit nebo jakým způsobem si můžete přivydělat. I když mějte na paměti, že kdo neumí spořit, nenašetří nic, ať už má jakýkoliv příjem.
Zdroje: csu.gov.cz, seznamzpravy.cz, denik.cz, mpo.gov.cz