Konec drahým nákupům v supermarketech. Tento systém vám zachrání vaše úspory
Každý měsíc přicházíte o tisíce korun jen proto, že nevyužíváte slevových akcí a neplánujete nákupy. Existuje přitom jednoduchý trik, kterým můžete ušetřit až polovinu vašich běžných výdajů. Poradíme vám, jak na to!
Nakupování nemusí být jen o utrácení. Na nákupech se totiž dá dost ušetřit. Možná patříte mezi ty, kterým nakupování v akci nic neříká a nakupujete to, na co máte právě chuť bez ohledu na cenu. Slevy nebo věrnostní akce přitom nejsou žádná doména důchodců, využívají je i bohatí lidé, protože dobře vědí, že šetřit neznamená omezovat se na výdajích. V tomto článku vám ukážeme konkrétní tipy, jak využívat věrnostních programů, jak plánovat nákupy i jak pracovat s excelovskou tabulkou, která chytrý nákup sestaví za vás.
1. Využívejte věrnostní programy
Většina obchodů dnes nabízí věrnostní programy. Za nákupy potravin, drogerie, oblečení i kutilských potřeb sbíráte body, které pak proměňujete za slevy. A že někdy umí být pěkně zajímavé! Například věrnostní program známého řetězce drogerií umí zlevnit nákup tak, že si ho odnesete úplně zadarmo.
Spousta prodejců také nabízí cashback, tedy za nákup při platbě kartou nebo on-line na e-shopu dostanete část peněz zpátky. Přehled o aktuálních cashback nabídkách najdete ve vašem internetovém bankovnictví, kde je také musíte předem aktivovat. Na stejném místě najdete i slevové kupóny, které vám mohou ušetřit spoustu peněz.

2. Nakupujte ve správný čas
Nejlepší čas na nákup sezónního zboží nastává na konci sezóny. Potřebujete novou sekačku, přilbu na lyže nebo třeba větší krosnu? Pokud nákup úplně nehoří, počkejte s ním na dobu, kdy se obchodníci budou tohoto sezónního zboží zbavovat. Slevy až 80 % jsou u takových položek markantní na první pohled.
Ve správný čas se dají nakoupit i potraviny. Věděli jste, že některé supermarkety hodinu před zavíračkou zlevní všechno pečivo? Do rána by nevydrželo a vy stejně nakupujete pečivo na snídani a svačinu do školy. Proč pro něj nezajít právě večer?
- S nákupy potravin se pojí ještě jedna rada, kterou nejspíš znáte. Na nákupy jídla se vydávejte zásadně po jídle. Pokud vás totiž přepadne hlad právě v obchodě, nakoupíte spoustu zbytečně drahých polotovarů, na které zákonitě dostanete chuť. S plným žaludkem se vám to ale nestane.
A co všechno ostatní? Takovou akci Black Friday asi není třeba představovat, kdy jinde seženete vánoční dárky podstatně levněji? Podobné výprodejové akce dělají ale někteří obchodníci i v průběhu roku. Typicky jsou to povánoční výprodeje, zboží se slevou se dá pořídit i v rušených provozovnách nebo v obchodech, které dočasně uzavírají prodejny třeba kvůli rekonstrukci. To se to pak nakupuje, když jsou věci za zlomek původní ceny.

3. Nakupujte ve velkém
Štvou vás zákazníci v obchodech, co zdržují na kase s kartony mlék v akci nebo celou krabicí těstovin? Možná jen využívají slevy. Trvanlivé potraviny totiž nemá smysl nakupovat po jedné položce, zvlášť když je rychle spotřebujete. Pamatujte, že i samotná cesta do obchodu vás stojí peníze, a to i když jdete pěšky, protože čas zkrátka jsou peníze.
- Když budete do obchodu denně jezdit pro pár položek, citelně se vám o náklady na každou cestu tam i zpátky prodraží i nákupy v akcích. Nakupovat levné zboží ve velkém tedy není známkou chudoby, ale toho, že dokážete ekonomicky uvažovat.
Ostatně i tankování pohonných hmot je položkou, na které se dá hodně ušetřit. Když už potřebujete denně dojíždět třeba za prací nebo rozvážíte děti po kroužcích, i tankovat můžete úsporně. Věrnostní programy dnes nabízí snad každý koncern čerpacích stanic. Za každý litr natankovaného paliva získáte body, které můžete později proměnit ve slevu za nákup pohonných hmot nebo občerstvení.
- Rozhodně ale ve snaze ušetřit netankujte nejlevnější pohonné hmoty, které nejsou určené přímo pro váš typ vozidla. Obsahují částice, které mohou nevratně či předčasně poškodit motor vašeho vozidla nebo snížit jeho výkon. Na jediné návštěvě čerpací stanice sice ušetříte desítky korun, na pozdějších opravách ale vydáte mnohem víc.
4. Plánujte nákupy v Excelu
Nic vám neukáže rozdíly v cenách nákupů akčního a nezlevněného zboží víc, než vidět celkovou cenu za nákup černé na bílém. Tu si přitom můžete snadno spočítat v Excelu. Tabulka by měla obsahovat kromě cenového rozdílu také název prodejny. Pomůže vám to později naplánovat, po jaké trase obchody objedete, abyste nepřejížděli sem a tam a nestálo vás to další zbytečně vyhozené peníze.
5. Používejte aplikace a weby na slevové akce
Tenhle bod souvisí do velké míry s bodem číslo jedna. Před každým nákupem si v aplikaci konkrétního obchodu projeďte nabídku kupónů a aktivujte je pro získání slevy. Potřebujete nakoupit vejce, toaletní papír nebo chcete mít přehled, kde právě teď seženete nejlevnější mouku? Zjistíte to nejjednodušeji díky webům nebo aplikacím určeným přímo na vyhledávání slev.
- Ve srovnání s klasickými letáky mají jednu výhodu: Nemusíte jimi dlouze listovat. Do vyhledávacího řádu napíšete, co právě hledáte, a jediným kliknutím se dozvíte, kde, od kdy a za kolik hledané zboží koupíte.
Možná jste nabyli dojmu, že sledovat slevy znamená nakupovat jen to, co je právě v akcích. Tak to ale není. Sledovat slevy se vyplatí těm, kdo mají napjatý rozpočet a nemají možnost jej přesáhnout, protože není kde jinde na výdajích ubrat. Díky tomu, že mají přehled o slevách, si mohou z pevně vymezené částky pořídit více věcí, než kdyby nakupovali za plnou cenu, nebo ušetřené peníze použít na jiné výdaje.
Stejně ale uvažují i lidé, kteří si sice mohou dovolit utrácet, ale přijde jim zbytečné kupovat máslo za sedmdesát korun, když v obchodě nedaleko jej mají o dvacet korun levnější. Šetřit totiž můžete, i když právě nakupujete.
Zdroje: Stredná odborná škola technická Rožňava, Jak v kuchyni, Novinky.cz, Denik.cz